Adenit Nedir ?

Vücudumuzda boyun, kasık ve koltuk altı gibi hassas bölgelerde bulunan lenf bezlerinin bakteri ve virüslerden etkilenerek meydana gelen iltihaplanma durumlarına adenit denir.

Farklı bölgelerde yaşanan bakteri ve virüslerin neden olduğu iltihaplanmalar kişilerin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Çocuklarda iltihap ve diş apsesi gibi durumlar sonrasında adenit oluşabilmektedir. Deride oluşan birhasardan dolayı kaynaklanan iltihap lenf bezlerine geçerek adenit oluşmasına neden olabilir.

Adenit Nedenleri

Çocuklarda yaşanan streptokok enfeksiyonu, enfeksiyöz mononükleoz, bademcik iltihabı ya da diş apsesi sonrasında adenit oluşabilmektedir.

Yetişkinlerde ise derideki herhangi bir enfeksiyonun lenf bezlerine yayılması nedeniyle kasıkta ya da koltuk altında da adenit oluşabilir. Adenit’e neden olan faktörler arasında; nadir olarak

tüberküloz, toksoplazmoz ve kedi tırmığından oluşan enfeksiyonlar da yer almaktadır.

Adenit Belirtileri

Adenit belirtileri lenf bezlerinin büyüme oranına göre değişkenlik gösterebilir. Lenf bezlerinin iltihaplanması olan adenit, en belirgin şekilde kitleler, şişkinlik ve ateşle kendini gösterir. Ayrıca,

adenitin solunum yollarında enfeksiyona yol açması, kilo kaybı ve deride kaşınma, hassasiyet görülebilen diğer belirtileri oluşturur.

Nasıl Adenit Tanısı Konur?

Adenit tanısı koymak için genelde basit klinik kontroller yeterli olur ancak ilerleyen ve ağır durumlarda tedavi öncesinde kültür örneği alınarak tedavi programı yapılan laboratuvar testleri neticesinde belirlenir.

Adenit Nasıl Tedavi Edilir?

Adenit tedavisi için enfeksiyon bulunmayan ve hafif şekilde seyreden vakalarda antibiyotik kullanımına başvurulmaz. Bunun yerine düzenli olarak lenf bezlerinin kontrolü önerilir ve bu bezlerde

büyüme kaydedilen kişilerde ilaç kullanımına başlanır. Ancak adenitte küçülme ya da tamamen geçmez ise antibiyotik tedavisine başlanılır. Tedavinin başlamasından 3 ya da 4 gün sonra doktor

hastayı tekrar çağırarak lenf bezlerinin küçülme

derecesine bakıp antibiyotik tedavisinin devam edip etmeyeceği hakkında karar verir.

Genelde kısa süre içerisinde adenit doktorun hastayı yönlendirmesine uygun davranılmasıyla birlikte küçülmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın: