Adet Düzensizliği Hamileliği Engeller Mi?

Sağlık satlas Ekim 9, 2020

Kadınların sıkça karşılaştıkları sorunlardan biri olan adet düzensizliği çeşitli nedenlerle yaşanmaktadır. Ancak bu durum yaşa bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Normal olarak görülen adet günleri arasında 21 ile 35 gün vardır.En çok 8 gün sürer.Ancak bazı kadınlarda sık adet görme, seyrek adet görme, hiç adet görmeme, adet ortası kanamalar, adet sırasında aşırı kanama ya da az kanama, adet süresinin uzun ya da kısa olması gibi birçok nedenle  adet düzensizlikleri ile karşılaşılabilir.

Adet Düzensizliği Hamileliğe Engel Olur Mu?

Bazı adet düzensizliği durumları hamileliğe engel olur. Bu nedenle adet düzensizliği yaşayan kadınların uzman bir doktora başvurarak kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adet düzensizliği farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Ara kanamaların temel sebebi yumurtlama esnasında hormonlardaki düşüş olabilir. Adet düzensizliği hormonal sebeplerdende kaynaklanabilir.Diğer adet düzensizliğinin nedenleri ise şunlardır;

Adenomyozis (endometirial dokunun kalınlaşması)

Yumurtlama eksikliği veya yumurtlamaya bağlı sorunlar

Miyom, polip veya kistler

Kullanılan hormonal ilaçlar

Östrojen hormonu kaynaklı veya diğer hormonal bozukluklar

Enfeksiyonel durumlar

Rahim ve overlerin habis kitleleri.

Adet Düzensizliğinin Tanı Ve Tedavisi

Adet düzensizliği şikayeti ile hekiminize başvurduğunuzda, tıbbi öykünüzün ardından gerek görülürse jinekolojik muayene yapılacaktır.

Ultrasonografik incelemeler östrojen, FSH, LH, AMH gibi bir takım kan tetkikleri ile MR gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir.

Adet düzensizliğinin hormonal bir dengesizlik nedeniyle ortaya çıktığı tespit edilirse kişiye hormon düzenleyici ilaçlar verilerek adet düzensizliğinin tedavisi yapılır.

Eğer altta yatan polip gibi organik bir hastalık varsa histereskopi denilen aletle rahim içi incelenir ve gerekli görülen durumlarda patolojik bölge alınarak temizlenir.

Diğer kanama nedenleri arasında miyomlar bulunur. Miyomlar rahim içinde bulunan iyi huylu urlardır ve bu huylar genellikle bir belirti vermezler. Fakat bazı hastalarda rahmin iç dokusuna doğru baskı yaparak kanamaya neden olur. Miyomlar sadece miyomların alınması veya nadir olarak rahmin tümünün alınması şeklinde tedavi edilir.

Aşırı kanaması olan ergenlerde ise kanama kontrol altına alınır ve adet düzenleyici tedaviler verilerek hastanın adetlerinin düzenli hale gelmesi sağlanır.

#Adet Düzensizliği Hamileliği Nedenleri #Adet Düzensizliği Tedavisi