Adet Söktürücü Bitki Çayları

Sağlık satlas Nisan 15, 2019

Stres ve hava değişimi gibi çeşitli faktörler nedeniyle yaşanan adet gecikmeleri için bitki çayları sizlere yardımcı olabilir.

Adetin gelmediği zamanlar kadınlar için zordur. Adet söktürücü bitkiler, adet söktürücü çaylar sayesinde adet döneminin düzenli bir hale gelmesi sağlanabilir.

Adetin düzensiz gelmesi, reglin gecikmesi ile zamanla vücutta şişkinlik, ödem oluşabilir, kadınlarda gerginlik, stres görülür vücudun çeşitli yerlerinde sivilceler oluşabilir. Adet söktürücü bitkiler sayesinde regl dönemi düzenlenir ve vücut rahatlar.

Bu yazımız adet düzenleyici ve adet söktürücü bitki çayları hakkında kısa bilgiler verilecek.

Adet Düzenleyici Çaylar;

Kantaron

Sarı kantaron bitkisi adet söktürücü olarak kullanılabilir. Kaynayan suya bir miktar kantaron bitkisi atılır, demlendirilip içilir.

Biberiye (Kuşdili) çayı

Adet söktürücü özelliğiyle bilinen kuş dili çayı 1 su bardağı kaynar suyun içinde 10 dakika kuş dili demlenir. İsteğe bağlı olarak bal da ilave edilebilen karışım, aç karnına ve günde iki kez tüketilebilir.

Dereotu çayı

En iyi adet söktürücülerden biri olarak bilinen dereotu, birkaç dal şeklinde dövülerek kaynar suya atılır ve 15 dakika demlenir ve günde iki kez içilebilir.

Papatya çayı

Papatyaya biraz biberiye de ilave edilerek kaynar suda demlenir. 10 dakika demlenen çay günde iki kez tüketilebilir. Papatya biberiye ile birleştiğinde adet söktürücü etkisi artacaktır.

Kekik çayı

1 tatlı kaşığı kekik, 1 bardak kaynatılmış suya ilave edilir ve yaklaşık 10 dakika bekletilir isteğe bağlı olarak günde iki kere içilebilir.

Maydanoz tohumu çayı

Birkaç maydanoz tohumu, 1 su bardağı kaynar suda demlenir. 15 dakika kadar demlenen çay günde üç defa içilebilir.

Not:Adet söktürücü çaylar faydalarının yanında bazı alerjik reaksiyonlara da sebep olabilirler. Bu nedenle bu kürleri kullanmadan önce metabolizmanıza uygunluğu için uzman bir hekime danışmak daha iyi olacaktır.

#adet söktürücü bitki çayları #adet söktürücü bitki çayları hangileridir #adet söktürücü bitki çayları kekik