Adetin Son Günü Hamile Kalınır Mı?

Sağlık satlas Nisan 15, 2019

Kadın doğum konularında en sık sorulan sorulardan biri de adet döneminde hamile kalınır mı sorusu. Bu soruya net bir şekilde kalınır yada kalınmaz diye cevap verilemez. Çünkü adet döneminde de olsa, hamile kalma konusunda her zaman göz önünde bulundurulması gereken riskler bulunmaktadır.

Adet döneminde yada hemen sonra ilişkide bulunmanın gebeliğe neden olup olmaması yumurta ve sperm hücrelerinin durumuna bağlıdır.

Kadınlarda Hamile Kalma Riski Yüksek Olan Günler

Kadınları hamile kalma risklerinin yüksek olduğu kadınların yumurtlama günleri bazen adet kanaması görülen günlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden yumurtlama gününüzü hesaba katarak ilişkiye girmeniz önerilmektedir. Ancak, düzensiz adet dönemi geçiren kadınlarda bir sonraki adet günü tam olarak tespit edilememektedir. Bu yüzden hamile kalma riski yüksek olan yumurtlama günü tam olarak hesaplanamaz. Fakat net olarak iki adet arasında geçen süre biliniyorsa ve kanamalar düzenli bir şekilde devam ediyorsa, bir sonraki adet gününden tam 12-14 gün önce yumurtlama gününüz olarak hesaplanabilmektedir. Kadının gebe kalması için yumurtlama döneminde olması gerekecektir. Diğer günlerde hamile kalma dönemi bulunmamaktadır.

Kadınlarda Aynı Ayda İki Kez Yumurtlama Dönemi Görülür Mü?

Genel olarak çiftler yumurtlama dönemlerinin adet dönemlerinden daha önce ya da sonra gerçekleşmeyeceğini düşünmektedir. Bu yüzden adet dönemlerinde korunmasız olarak ilişkiye girmektedirler. Buna bağlı olarak gelişen istenmeyen gebelik durumlarıyla da karşılaşılabilmektedir. Kadının yumurtlama dönemi genel olarak iki adet arasındaki döneme denk geliyor olsa da, bazen farklı bir şekilde o ay içerisinde iki kez yumurtlama dönemi de görülebilmektedir.

Sonuç olarak şunu belirtmek gerekir ki, adet kanamasından hemen sonra hamile kalınır mı şeklindeki sorulara, bu durumun tam kesin olmamasıyla beraber imkânsız olmadığını da belirtmekte fayda var. İhtimal az olsa bile bir kadının adet kanamasından hemen sonra hamile kalma riski bulunmaktadır.

#adete son gün kala hamile kalınır mı #adetin son günü sürtünmeyle hamile kalınır mı