Akalazya Hastalığı Nedir?

Genel satlas Nisan 25, 2019

 

Nedeni tam olarak bilinmeyen Akalazya hastalığı, yemek borusundaki kasların anormal çalışmasına neden olan, sinir hücrelerinin tahribatı sonucu gelişir.

Akalazya hastalığı olan kişilerin yemek borusunda gıdaların mideye itilmesi için gerekli olan düzenli kas kasılmaları olmamakta, kaslarda kalınlaşma, yemek borusu ve yemek borusu mide birleşim yerinde anormal basınç artışı, gevşeme bozukluğu bulunmaktadır.

Akalazya hastalığı genç erişkin ve orta yaş grubunda daha sık olmakla birlikte her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır.

Akalazya Hastalığının Belirtileri

Akalazya belirtileri genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Akalazya hastalığının en önemli belirtisi kişide yemek yedikten sonra gelişen yutkunma zorluğudur. Diğer belirtiler ise; göğüste gıdaların takılma ve tıkanma hissi, göğüste rahatsızlık hissi, gıdaların ağızdan geri gelmesi, akciğere kaçması sonucu akciğer enfeksiyonları, ağız kokusu ve göğüs ağrısı gibi belirtilerdir.

Akalazya Tanısı Nasıl Konur?

Akalazya hastalarına benzer şikayetleri olmaları sebebiyle yanlışlıkla reflü, fıtık veya psikosomatik hastalık tanısı konulabilir. Akalazya tanısında tek başına yeterli ve geçerli bir yöntem yoktur. Akalazyanın tanı ve ayırıcı tanısı için sırasıyla radyolojik, endoskopik ve manometrik incelemeler yapılmalıdır.

Akalazya Tedavisi Nasıldır?

Kaybolmuş sinir yapısını yerine getirmek mümkün olmadığından Akalazya hastalığında yapılan tedaviler yutma güçlüğü hissinin en uzun süreyle ortadan kaldırılmasına ve yol açabileceği problemleri önlemeye yöneliktir. Bu amaçla hastalığın şiddetine göre çeşitli tedaviler önerilmektedir. Temel olarak ilaç tedavisi, Botox enjeksiyonu, dilatasyon ve cerrahi miyotomi’den oluşan dört tedavi yöntemi vardır

#akalazya hastalığı #akalazya hastalığı nedir #akalazya hastalığı tedavisi #akalazya hastalığının belirtileri