Akdeniz Usulü Beslenme Meme Kanseri Riskini Azaltıyor

Sağlık satlas Kasım 14, 2019

Akdeniz usulü beslenme alışkanlığı olan kadınlarda meme kanseri riski daha az.

Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına göre, her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmakta. Bunun birçok nedeni bulunmakta. Bu nedenler arasında hareketsiz yaşam, genetik, beslenme alışkanlıkları yer almaktadır.

Kanser türü tamamıyla kalıtımsal değildir ancak yakın akrabalarda diğer türlerinin görülmesinin, kadındaki meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Balık, Zeytinyağı Ve Sebze Tüketmek Memem Kanseri Riskini Azaltıyor

Meme kanseri riskini artıran en önemli faktör kilodur. Ortalama vücut kitle endeksindeki her 5 birim artış bir kadın için yüzde 7-12 oranında riski artırıyor. Akdeniz usulü beslenen kadınların meme kanserine yakalanma oranları daha azdır. Balık, zeytinyağı ve sebze tüketmek meme kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca günlük 20 dakika, haftada 140 dakika eder. 20 dakika yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek gibi hafif sporlar yapmak ya da aerobik, kardiyo ve pilates gibi dinamik kas gücü gerektiren sporları da 10 dakika yapmak, meme kanseri riskini yüzde 25 azaltıyor.

70 yaşına kadar her yıl mamografi çekilmesi gerektiğini belirten uzmanların araştırmalarına göre, mamografi çekerek yılda bin 300 kadının hayatı kurtarılmakta.

#Akdeniz Usulü Beslenme Meme Kanseri Riskini Azaltıyor #Meme Kanseri Riskini Azaltan Gıdalar