Akne Nedir?

Sağlık satlas Şubat 19, 2019

Genel olarak gençlerde yaygın olarak görülen akne yani sivilce uzun süre devam eden bir cilt hastalığıdır.

Akne, genetik özellikler de içerir. Aslında herkes belli bir dereceye kadar akne sorunu yaşayabilir, ama bazı kişilerin kimi akne türlerine genetik bir yatkınlıkları vardır. Eğer anne veya baba ergenlikte ya da hayatının herhangi bir döneminde akne problemi yaşamışsa çocuklarında akne görülme ihtimali daha yüksektir. Akneler genelde, vücut androjen hormonunu daha fazla üretmeye başladığı zaman oluşur. Ayrıca, genç kadınlarda menstrüel döngü nedeniyle değişen hormon seviyeleri de aknelerde alevlenmelere neden olmaktadır.

Oluşmuş sivilceyle oynanması, koparılmaya çalışılması ciltte geri dönüşü zor problemlere yol açabilir. Aknenin olduğu yerde lekelenmelerin veya yaraların olmuşmaması için elle dokulmaması önerilir. Eğer sivilceyle oynandığı takdirde aknenin yayılması kaçınılmaz bir durum haline gelir. Düzenli uyku, egzersiz, düzenli beslenmenin akne ve sivilce oluşumunu önlemede yardımcıdır.

Aknenin Tedavisi

Kullanılan ilaçlar kesin bir iyileşme sağlamayabilir ve hastalık tekrar edebilir. Hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bazı yağlı yiyecekler aknelerin fazlalaşmasına neden olmaktadır. Cilt temizliği, ciltteki yağın uzaklaştırılmasını sağladığı için faydalıdır. Bunun için dermatolojik temizleme kalıpları olarak adlandırılan sindetler veya kimyasal olarak aynı içerikteki sıvı temizleme jelleri kullanılabilir. Makyaj malzemeleri çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Ayrıca, doktorunun kendisi için uygun gördüğü ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.

#Akne #Akne Neden Oluşur #Aknenin Tedavisi