Albüminüri Hastalığı

Sağlık satlas Mart 5, 2021

Tıptaki adı “Proteinüri” olan Albüminüri Hastalığı (Albümin Hastalığı) halk arasında ”Ak Tutma” olarak bilinir.

Albüminüri Hastalığı, böbrek bozukluğunun en erken belirtilerinden biridir. Böbreklerde albüminin dışında kalan sıvılar idrar vasıtası ile atılır ve albümin sisteme geri döner. Ancak böbreklerin işlevlerini yerine getirememesi durumunda albümin geri dönemez ve idrara karışır. İşte bu duruma yani idrarda protein kaçağına albüminüri adı verilir.

Albüminüri Hastalığı Belirtileri

Albüminüri hastalığında yatarken hastalık belirtileri kaybolurken, ayakta çok net olarak belirtiler kendini gösterir. Albüminüri hastalığının belirtileri şunlardır;

-Eller, ayaklar, karın ve yüzde şişmesi

-Aşırı stres ve yorgunluk

-Sık sık idrara çıkma

Albüminüri Hastalığının Nedenleri

Böbrek fonksiyon bozukluğundan kaynaklanan Albüminüri, böbreklerin albüminüri denilen protein moleküllerini tutabilme yeteneğini kaybetmesidir. Çeşitli durumlar ve hastalıklar, nefritik sendrom, yüksek kan şekeri, nefropati, glomerulo-nefrit, yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalıklar gibi endokardit, romatoid artrit ve diğer kronik enflamatuar rahatsızlıklar gibi böbrek fonksiyonlarını bozabilir. Yorucu egzersiz programları da kişilerde geçici (geçici) albüminüriye neden olabilir.

Albüminüri Hastalığının Tanı Ve Tedavisi

Albüminüri hastalığını tespit etmek için mevcut tek test idrar testidir.

Kişide albuminüri tespit edildikten sonra, hastanın durumuna göre doktor tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak almak, diyet programlarını sıkıca takip etmek, kilo ve tansiyonu kontrol altında tutmak için düzenli egzersizler ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak zorundadır.

Ayrıca mümkün olduğu kadar süt içilmeli, patates haşlaması ile muhallebiyi sofradan eksik etmemelidir. Baharatlı yiyecekler, biber, turşu ve tuz kesinlikle terk edilmeli; kahve ve fazla miktarda su içilmemelidir.

#Albüminüri Hastalığı