Alerjik Rinit

Sağlık satlas Şubat 15, 2019

Burun iltihabı olarak tanımlanan rinitin alerji kaynaklı olmasına alerjik rinit denbilmektedir. Alerjik rinit mevsim geçişlerinde oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. Ayrıca, toplumda yetişkinlerde en sık görülen Alerjik solunum yolu hastalığıdır.

Alerjik Rinit’in Nedenleri

Bir çok kişiyi etkileyen bir hastalık olan alerjik rinit  küf, hayvan tüyü, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşı da gelişebilmektedir. Mevsimsel olarak gelişen alerjik rinite özellikle ağaç polenleri sebep olurken yıl boyu devam eden alerjik rinitin nedeni ise hamam böcekleri ve ev tozu akarları.

Alerjik Rinit’in Belirtileri

Hastalığın başlıca bulguları; aksırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı, öksürük, boğaz ağrısı, gözde kaşınma veya sulanma, göz altında morluk, ürtiker, ciltte kuruma ve hassaslaşmadır. Alerjik rinitte diğer alerjik hastalarda olduğu gibi kişide var olan bir genetik yatkınlığa, çevresel faktörlerinde katkısıyla bozulmuş bağışıklık yanıta bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Alerjik rinitin herkes tarafından bilinen başlıca belirtileri hapşırma, burun akıntısı, kaşınması ve burun tıkanmasıdır. Alerjik rinitin bunun dışında yaptığı birçok şikayet daha vardır. Özellikle uzun yıllar alerjik riniti olan hastalarda diğer organlarda da oluşan hasarlara bağlı olarak diğer şikayetler karşımıza çıkmaktadır.

Sık sık tekrarlayan sinüzit, farenjit, otit geçiriyorsanız alerjik rinit uyumlu belirtileriniz varsa alerjik rinit teşhisi için yetişkin alerji uzmanlarına gitmenizde fayda vardır.

 

#Alerjik Rinit #Alerjik Rinit'in Belirtileri #Alerjik Rinit'in Nedenleri