Anormal Adet Kanamalarında Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 20, 2020

Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen anormal adet kanamaların birçok nedenle yaşanabilmektedir.

Kadınlarda normal bir adet dönemi yaklaşık 28 gün sürer, ancak daha uzun ve kısa olabilir. Eğer dönem 35 günden daha fazla veya 21 günden kısa ise anormal olarak düşünülmelidir.

İlk adet dönemlerinden önce travma, genital bölgedeki iltihaplanma veya üriner sistem sorunları gibi nedenlerle yaşanan kanamalarda anormal kanamalar sınıfında yer alır.

Anormal Adet Kanamalarının Belirtileri

Kanamanın süresinin uzun yada çok kısa olması, miktarı, kanamayla birlikte yaşanan semptomlar (ağrı, ateş, vajinal koku gibi), kanamanın cinsel ilişki sonrası meydana gelip gelmemesi belirtiler arasında yer alır.

Anormal Adet Kanamalarının Nedenleri

Anormal adet kanalarının birçok nedeni olabilmektedir. Anormal adet kanamalarının başlıca nedenleri ise  gebelik, enfeksiyon, kanama bozukluğu (pıhtılaşma bozukluğu veya trombosit anormallikleri), hormon seviyelerindeki ani değişiklikler, hormonal doğum kontrol yöntemleri, rahim miyomları (rahim kas tabakasındaki kansersiz kitleler), endometrial polipler (rahim boşluğunda genellikle iyi huylu olan doku gelişimi), rahim adenomiyozu (endometriyumun miyometriyuma dönüşmesi), rahim kanseri geçmişi’dir.

Anormal Adet Kanaması Tanı Ve Tedavisi

Kanamanın ilk değerlendirmesi doktor tarafından hastadan alınan bilgilerle başlar. İlk değerlendirmeden sonra fiziksel pelvik muayene ile kanamanın rahimden kaynaklandığının doğrulanması gerekir. Ayrıca kan testleri, yumurtlamayı kontrol etmek için yapılan testler ve Endometriyal değerlendirme hastalığın tanısını koymada yardımcı olur.

Hasta anormal adet kanamalarının nedeni belirlendikten sonra tedavisinde doğum kontrol hapları, Progesteron hormonu, Intrauterin cihazı ile tedavi edilebilmektedir. Ancak tedaviden sonuç alınamadığı durumlarda cerrahi yöntemlerden biri kullanılmaktadır.

Anormal Rahim Kanamasının Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi (Robot Yardımlı Minimal invaziv Cerrahi): Ameliyathanede bulunan cerrah konsolunda 3 boyutlu gerçek görüntü rehberliğinde gerçekleşen ameliyatta hastanın başında bulunan diğer cerrah ameliyat süresince gerekli enstrüman veya malzemeleri ameliyata dahil ederek konsoldaki cerraha yardımcı olur. Hastanın karın bölgesinde açılan küçük kesilerden gerçekleştirilen ameliyat miyomlar (miyomektomi) veya rahim (histerektomi) çıkarılarak sonlandırılır.

Açık Cerrahi: Az sayıda veya küçük miyomların tedavisinde tercih edilen bir yöntemde hastada açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilen ameliyatta en büyük avantaj cerrahın dokuları hissederek operasyonu gerçekleştirmesidir. Açılan kesiden miyomlar veya rahim çıkarılarak ameliyat sonlandırılır.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi): Robotik cerrahide olduğu gibi ameliyat küçük kesilerden gerçekleştirilir. Cerrah monitör aracılığıyla ameliyathaneye aktarılan, hastanın içinin 2 boyutlu görüntüsü rehberliğinde laparoskopik aletlerle miyomları ya da rahmi vücuttan çıkararak ameliyatı gerçekleştirir.

Vajinal Cerrahi: Hastanın vajinasına bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Cerrah miyomları veya rahmi bu kesiden çıkardıktan sonra vajinayı dikip kapatarak operasyonu sonlandırır.

#Anormal Adet Kanamalarında Robotik Cerrahi #Anormal Adet Kanamalarının Belirtileri #Anormal Adet Kanamalarının Nedenleri #Anormal Adet Kanaması Tanı Ve Tedavisi #Anormal Rahim Kanamasının Tedavisinde Cerrahi Yöntemler