Baş Ağrılarının Farklı Nedenleri Olabilir

Genel satlas Haziran 14, 2019

Toplumda görülme oranı oldukça yüksek olan baş ağrısının farklı nedenleri olabilir. Genellikle yorgunluk ve stres kaynaklı olabilen baş ağrısı sağlık sorununun da habercisi olabilir.

Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen baş ağrısını, yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 95’i erkeklerin ise yüzde 90’ı yılda en az bir kez çekiyor. Baş ağrısı, başın herhangi bir yerinde, başın her iki tarafında ya da sadece bir yerde baş ağrısı oluşabilir. Baş ağrısı nedenine bağlı olarak yavaş yavaş veya aniden gelişebilir ve bir saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Baş ağrılarının görülme nedeni olarak toplumlarda görülme oranı değişmekle birlikte, yüzde 35-40 arası gerilim tipi baş ağrısı, 2. olarakta ortalama her 4-5 kişiden birinde karşımıza çıkan migren geliyor. 3.sırada beyin tümörü, beyin kanaması veya anevrizma gibi sağlık sorunları gelmektedir.

Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri

Duygusal stres, uzun süre stres içinde çalışmak, depresyon, uyku apnesi, hipertansiyon,alkol,demir eksikliği, düzensiz beslenmek, beyin tümörü, beyin kanaması veya anevrizma’dır.

Baş Ağrıları İçin Doktora Başvurmadan Ağrı Kesici Kullanmak Doğru Mu?

Hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarında ağrı kesiciler pek fazla yanıt vermez ancak bazı ağrılarda geçici düzelme ya da ağrı şiddetinde azalma sağlayarak kişinin doktora başvurmasını, dolayısıyla tanı ve tedavisini bir miktar geciktirebiliyor. Bir diğer önemli tehlike ise beyin kanamalarında, örneğin bazı kanı sulandırıcı etkiye sahip ilaçların kanamayı şiddetlendirmesi. Bu nedenlerle kişinin sürekli oluşan ya da geçmeyen baş ağrıları ile kendi yöntemleri ile mücadele etmek yerine bir an önce doktora başvurması gerekmektedir.

#Baş Ağrıları İçin Doktora Başvurmadan Ağrı Kesici Kullanmak Doğru Mu? #Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri