Basur Hemoroid

Sağlık satlas Mayıs 1, 2021

Tıptaki adı hemoroid olan basurun halk arasında ki adı mayasıldır. Toplumda oldukça sık görülen Basur-Hemoroid yetişkinlerin dörtte birinde görülür.

Basur, toplumda yetişkinlerin neredeyse dörtte birinde zaman zaman ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Makat kanaması, dışkılamanın normalden farklı veya düzensiz olması ve dışkılama sırasında ağrı gibi belirtilerle seyreden hastalık kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

Genel olarak oturarak ya da sürekli ayakta hareketsiz durarak çalışanlar kişilerde görülen basur, anüs çevresindeki toplardamarın gevşemesi ve bir doku parçasının dışarı doğru sarkmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Basur internal (iç) basur ve emoroid (dış) basur olarak ikiye ayrılır. İç basur genellikle ağrısızken, dış hemoroidler son derece şiddetli ağrılara neden olabilir.

Basur Hemoroidin Nedenleri

Hastalığın ortaya çıkmasındaki en önemli nedeni yaşam tarzıdır. Diğer nedenleri ise şunlardır

-Sürekli oturarak ya da ayakta hareketsiz bir şekilde çalışmak.

-Kilolu olmak

-Hamilelik

-Kronik ishal ya da kabızlık

-Tuvalette uzun süre durmak

-Tuvaletini ıkınarak yapmak

-Devamlı ağır kaldırmaya gerektirecek bir işle uğraşmak

Basur-Hemoroid Belirtileri

Erken dönemde belirti vermeyen bir hastalık olan basur, ilerleyen aşamalarda şu belirtileri verir;

-Rektal kanama,

-Makat bölgesinde akıntı, nohut büyüklüğünde şişkinlik ya da ıslaklık hissi,

-Kaşıntı,

-Dışkılama düzeninde değişim,

-Dışkılama sırasında ağrı veya yanma.

Basur-Hemoroid Neden Olur?

Basur oluşumunun temel nedeni, hareketsiz bir hayat tarzı, kabızlık ve buna bağlı olarak tuvalette uzun süre durmaktır. Ayrıca ishal, ileri yaş, aşırı alkol tüketimi, binicilik ve bisiklet sürmek gibi spor faaliyetleri, gebelik ve doğum, pelvik bölgede oluşan kanser türleri ve kolon kanseri de basur oluşumuna neden olabilir.

Basur-Hemoroid İçin Hangi Doktora Başvurulması Gerekir?

Basur problemi olan hastaların genel cerrahi uzmanına başvurması gerekmektedir.

Basur-Hemoroid Tanı Ve Tedavisi

Kişilerin hemoroid sorunlarıyla ilgili doktora gitmekten utanması sebebiyle basur rahatsızlığı olanların % 75’inde basurda büyüme olmasına rağmen bunlardan sadece %4’lük bir kısmı bir doktora başvurmaktadır.

Ayrıntılı bir tıbbi muayene sonrası doktorunuz basurun iç ya da dış basur olup olmadığınızı kolayca görebilir. İç hemoroid teşhisi için ise anal kanal ve rektum muayenesi ve başka testler yapılır. Doktorunuz bazı durumlarda kolonoskopi kullanarak tüm kalın bağırsağınızı incelemek isteyebilir.

Dış basur, genellikle hastada rahatsızlık hissine neden olmadıkça bir tedavi gerektirmez. Ancak iç basurlar ise etkili ilaçlar ve farklı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu yöntemler ve ilaçlarla başarılı olunamazsa, komplikasyonlar gelişirse cerrahi tedavi seçenekleri gözden geçirilir.

#Basur Hemoroid