Bebeklerde Sünnet

Sağlık satlas Nisan 15, 2019

Ülkemizde son yıllarda anne babalar tarafından daha fazla tercih edilmeye başlanan yenidoğan sünneti oldukça kolay bir işlemdir. Lokal anestezi ile, bebek narkoz almadan yani uyutulmadan yapılmaktadır.

Özel bir teknik ile yapılan sünnet işlemi hem hızlı tamamlanır, hem de yenidoğan bebeğin yara iyileşmesi hızlı, kolay ve estetik olur.

Bebeklerde Sünnet İçin En Uygun Zaman Hangisi?

Bebeğin sünnet olmasına engel teşkil edecek bir tıbbi neden yoksa sünnet doğumdan sonraki ilk 30 gün içerisinde yani yenidoğan döneminde yapılabilmektedir. Ancak,2-7 yaş arası dönemde ise sünnet önerilmez çünkü bu yaş grubundaki çocuklar psikolojik olarak sünnetten etkilenebilir. Bu nedenle yenidoğan döneminde sünnet edilmeyen çocukların 7 yaşından sonra bu operasyonu geçirmeleri uygundur.

Bebeklik Döneminde Yapılan Sünnetin Avantajları Nelerdir?

Yenidoğan döneminde yapılan sünnete dikiş atılmaz, bu nedenle çabuk iyileşir ve ağrısızdır.Kanama riski çok azdır. Sünnet işlemi lokal anestezi ile yapılır. Bebeğin aç kalmasına gerek yoktur. Sünnet esnasında da bebek beslenmeye devam edebilir. Bu dönemde sünnet edilen bebeklerde idrar yolları enfeksiyonları çok az görülür. Sünnet sonrası ağrı yok denecek kadar az olur.

Sünnet Sonrası Dikkat Edilecekler

Sünnet sonrası verilen pomad dikkatli ve steril bir şekilde uygulanmalıdır. Operasyon sonrasında konulan kremli bez çocuğun tuvaletini yapmasını engellemez, o yüzden istenilen zamanda idrar yapılabilir.Doktor tarafından verilen çocuğun yaşına uygun ağrı kesicilerin kullanılması aksatılmamalıdır. Çoğu zaman sünnetten sonraki gün ağrı yok olur ancak yaranın olduğu kısımda hassasiyet devam edebilir.Sünnet sonrası iyileşme sürecinde bir sıkıntı yoksa 4-5 gün sonra banyo yapılabilir. Sünnet yenidoğan döneminde yapıldıysa ilk 48 saat pişik kremi kullanmak gerekebilir. Penis temizliği anneler tarafından içinde alkol bulundurmayan ürünlerle ve ılık suyla yapılabilir.

Hangi Durumlarda Yenidoğan Sünneti Uygulanmaz?

Bebek prematür veya hasta ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise, hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise sünnet işlemi uygulanamaz.

#bebeklerde sünnet #bebeklerde sünnet nasıl olur #bebeklerde sünnet sonrası #bebeklerde sünnet yaşı