Bel Soğukluğu Hastalığı

Genel satlas Nisan 18, 2019

Gonore yani halk arasında bilinen adıyla bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan biridir. Kadınlara ve erkeklere cinsel ilişkiyle bulaşan bakteriyel bir hastalık olan bel soğukluğu hastalığı genital bölgede, anüs, boğaz, göz ve eklemlerde enfeksiyonlara neden olabilir.

Bel soğukluğu hastalığının etkeni Neisseria gonorrhoeae olup özellikle üreme sisteminin serviks (Rahimağzı), rahim, tüpler ve üretra (İdrar yolları) gibi sıcak ve nemli bölgelerinde kolayca çoğalabilmektedir. Ayrıca ağız, boğaz, göz ve anüs bölgelerinde de saptanabilmektedir.

Bel soğukluğu hastalığı hamile bir kadından bebeğine geçebilir ve tedavi edilmezse bebekte kalıcı körlüğe neden olabilir.

Ayrıca bel soğukluğu hastalığında erken teşhis ve tedavi önemlidir. Bel soğukluğu hastalığı erken tedavi edilmediğinde AIDS ve kısırlık gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Erkeklerde görülen en yaygın belirtileri, idrar yaparken yanma hissi ve penisten beyaz, sarı veya yeşil akıntıdır. Kadınlarda ise belirtileri idrar yolu ve rahim ağzı iltihabıdır.

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?

Gonore yani bel soğukluğu hastalığı, penis, vajina, ağız ve anüs temasıyla bulaşabilmektedir. Hastalığın anal veya oral yolla da bulaşabilmesi nedeniyle homoseksüel ilişkilerde de hastalık bulaşır.

Gonore hastaları partnerleri ile birlikte tedavi edilmezse hastalık eşlere bulaşır ve tekrar ortaya çıkar. Cinsel yolla bulaştığından prezervatif kullanımı ve cinsel partnerin bu hastalığı taşımadığından emin olmak çok önemlidir.

Bel Soğukluğundan Korunmanın Yolları

Bel soğukluğundan korunmak için tek eşlilik tercih edilmelidir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında prezervatif ile korunmak büyük oranda korunma sağladığı da unutulmamalıdır.

Bel Soğukluğu Tedavi

Bel soğukluğu hastalığının teşhisi oldukça basittir. Bel soğukluğu hastalığı, idrar ve kültür tahlilleri ile teşhis edilir.

Bel Soğukluğu Hastalığının Tedavisi

Tedavi için sadece antibiyotik kullanılır. Genellikle tedavi bir antibiyotik enjeksiyon ve ardından da bir antibiyotik tablet içerir.

#bel soğukluğu hastalığı #bel soğukluğu hastalığı nasıl bulaşır #bel soğukluğu hastalığı ne demek #bel soğukluğu hastalığı neden olur #bel soğukluğu hastalığının belirtileri