Beyaz Dişlere Sahip Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlık satlas Kasım 11, 2019

Diş beyazlatma yöntemleri sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Dişlerin rengi tercih edilen yiyecek ve içeceklerden dolayı sararabilmektedir. Ancak kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle dişlerinizi beyazlatmak oldukça kolay.

Yediğimiz yemeklerle dolan delikli bir yapıya sahip olan diş minesi yaban mersini gibi renkli meyveler tükettiğimizde dişlerin rengi kısa bir süreliğine renk değiştirir. Ancak bu tarz sonradan dişte oluşan renkler dişlerimizi fırçaladığımızda yok olur. Diş minesinin rengi tekrar beyaza döner. Ancak bazı besinler, dişlerde kalıcı lekelenmeye yol açabilirler. Kahve, çay ve gazlı içecekler,s igara içmek dişlerin renginin sarı veya kahverengiye dönmesine ve çirkin bir görüntüye yol açabilir. Et, süt ürünleri, yumurta, narenciye, işlenmiş şeker, çikolata, yapay tatlandırıcılar, asitli içecekler ve sebze yağları, dişlere zarar veren yiyecekler arasında yer almaktadır.

Yemekten Hemen Sonra Diş Fırçalanmamalı

Genelde yapılan yanlışlardan biride yemek yedikten hemen sonra dişleri fırçalanmasıdır. Hemen diş fırçalamak bazı çürükleri önlemeye yardımcı olsa da, diş minesine kendi kendini yenilemek için ihtiyacı olan zamanı vermemektedir.

Peynir türleri, armut, elma, havuç, biber, karnıbahar, marul, brokoli ve ıspanak gibi meyve ve sebzeler dişleri doğal yollardan beyazlatan besinler arasında yer almaktadır. Bu gıdalardan bazıları içerdikleri lifler dolayısıyla dişlere iyi gelirken, diğerleri dişlerin üstünde koruyucu bir tabaka oluşturarak, diş minesinin lekelenmesini engellemeye yardımcı olurlar.

#Beyaz Dişlere Sahip Olmak İçin Neler Yapmalıyız? #Doğal diş beyazlatma