Beyin Hücrelerini Ölümden Sonra Canlandırdılar.

Genel satlas Nisan 20, 2019

ABD’li bilim insanları yıllardır tartışma konusu olan beyin hücrelerini canlandırma deneyini başarıyla gerçekleştirdiler ve domuzların beyinlerini birkaç saat içinde yeniden canlandırdılar.

Bulgular ölümle yaşam arasındaki çizgiyi tartışma konusu olarak ortaya çıkartır ve bazı hastalıkların bulunmasında kolaylık sağlar.

ABD’li bilim adamlarının yaptığı Deneyde sonuç olarak domuzların beyinlerinin ölümünün gerçekleşmesi engellendi ve beyindeki bazı ilişkili bağlantıların yeniden oluşturulduğu görüldü.

Bu deney Beyin Hücrelerinin tekrar yapıldığında sonuç olarak ne olacağını gözlemek amacıyla yapıldığı için domuzların deneyden sonra hareketleri incelenmiştir ve herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir.

Bu deneyin sonucu bir konunun tartışmak üzere ortaya atılmasına sebep olmuştur çünkü bu zamana kadar bulgular beyinde kan akışı durduktan sonra bir daha geri döndürülmesi imkansız olarak kabul edilirdi. Fakat artık beyinde kan akışı durduktan sonra beyinin işlevsizliği tartışması çıkmıştır.

Beyin Hücrelerinin Canlandırılması Deneyi Nasıl Yapıldı?

32 tane domuza ait beyin mezbaha alınıp birkaç saat içinde Yale Üniversitesine getirildi.Burada bulunan bir ekip beyinleri geliştirilmekte olan bir cihaza bağladı.

Bu cihaz Beyine kalbin çalışma şeklinde özel bir sıvı pompaladı. Sıvıda yapay kan ve ilaçlar vardı. Yapay Kan Oksijeni taşıması için sıvının içine konuldu.İlaçlar ise beyin hücrelerinin ölümünü durdurmak için sıvının içine konuldu.

Beyinler ortalama 6 saat boyunca cihaza bağlı kalarak özel sıvının pompalanmasına maruz kaldı.

ŞEHİR HASTANESİ İŞ BAŞVURU

ŞEHİR HASTANESİ İŞ BAŞVURU

Deney Bize Neyi Göstermeyi Amaçlıyor?

Nature dergisi tarafından yayımlanan deney bize Beyin hücrelerinin ölümünün oranının azaltıldığını Damarların tekrar yapılma sonucu işlevliğini yeniden kazandığını ve beyin aktivitesinin bir miktar gerçekleştiğini gösteriyor.

Beyin hücrelerinin birbiriyle iletişim kurduğu yer Sinaps’tır bu deneyde bu bölgeninde faal olduğu ortaya çıktı.

Domuz beyinlerine bu deneyde normal bir insanın beynine pompalanan kadar oksijen verildi.Bu yüzden domuz beyinleri ilaçlara insanın vereceği türden tepkiler verdi.

Bu deney Domuzların Beyinleri çıkarıldıktan sonra 10 11 saat içinde gerçekleşti.

Beyinler elektroenselogram (EEG) taramasından geçtikten sonra herhangi bir değişiklik taşıyabilecek bulguya rastlanmadı.O beyinler hala ölü beyinlerdi.

Bu Deneyde Neler Öğrendik?

Deney beyinlerin ölümünün nasıl olduğuna dair fikirleri değiştirebilme şansına sahip.Bu deney yapılmadan önce bilim adamları oksijen gitmediği anda beyin hücrelerinin öldüğünü düşünüyorlardı fakat artık bu düşüncenin bu deneyle değişme potansiyeli var.

Yale Üniversitesi’nden nörobilim profesörü Nenad Sestan, “Beyin hücreleri tahmin ettiğimizden daha uzun sürede ölüyor” diyor ve ekliyor:

“Hücre ölümleri aşamalı olarak gerçekleşiyor ve bu süreçlerin bazıları ertelenebilir, durdurulabilir, hatta geri çevrilebilir’’.

Peki Bu Deneyler Etik mi?

Beyinler bu deneye özel olarak öldürülmedi et endüstrisinden alındı.

Yale deki bilim insanları domuzların bilinç kazanmalarından korkuyorlardı bu yüzden beyinlerin aktivitesini azaltacak ilaçlar verildi.

Beyinler anlık olarak incelendi ve beyinlerin fonksiyon kazanıp kazanmadığına bakıldı ve tespit edildi.Eğer Beyinlerde insan faaliyetleri tespit edilseydi anestezi bulunduran bir ilaç ile deney bitecekti.

Nature’i yazan etik uzmanları bu deney için çalışmaların yeniden düzenlenmesini yoksa hayvanların ‘’Ne ölü,Ne diri’’olarak kalabileceğini söyledi.

Beyin Hücrelerini Canlandırma Deneyi Ne İşe Yarayacak?

Bilim insanları bu deneyin birçok hastalığı araştıran kişilere yardımcı olacağını düşünüyor.

Beyin evrendeki en karışık yapılardan biridir Fakat beynin hücrelerini çoğaltara 3 boyutlu şeklini inceleyerek bu organın nasıl işlediğini anlayamayız.

Bilim insanları uzun sürede Doğumda beyne oksijen gitmemesi durumunda beyni korumak için yöntemler bulunacağını söyledi.

ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’nden Dr. Andrea Beckel-Mitchener, “Beyne kan akışı sonlandıktan sonra beynin tekrardan iyileşmesinin sağlanması için bu tür araştırmalar önemli” diyor.

Öte yandan bilim insanlarının beyni 4 saatten daha kısa süre bekletip ilaç vermemesi sonucu beyinlerin nasıl bir tepki vereceği merak konusu.

#beyin hücreleri #beyin hücreleri nelerdir #beyin hücreleri ölmüş #beyin hücreleri yenilenir mi #beyin hücreleri yenileniyor mu #beyin hücrelerini korumak #beyin hücrelerinin ölümü