Böbrek Nakli Ameliyatında Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 18, 2020

Vücudumuzda kandaki atıkları filitleyerek, idrar yoluyla metabolizma ürünlerinin atılarak vücudun sıvı dengesinin sağlanması görevini yerine getiren böbrekler göğüs kafesinin hemen altında omurganın iki yanında  fasulye şeklinde, yumruk büyüklüğündedir.

Günlük ortalama 1-2 litre idrar çıkışı gerçekleştiği böbrekler herhangi bir nedenle filtreleme yeteneklerini kaybettiklerinde sıvı ve atıkların birikmesine neden olur. Biriken sıvı ve atıklar vücutta kan basıncının yükselmesine neden olur. Yükselen kan basıncı böbrek fonksiyonlarının tümüyle bozulduğu, yaşamı sürdürmek için diyaliz ve böbrek nakli tedavilerinin şart olduğu son dönem böbrek yetmezliğine neden olur.

Böbrek Yetmezliğinin Sebepleri

Böbrek yetmezliğinin sebepleri;

-Diyabet

-Kronik ve kontrolsüz yüksek tansiyon

-Kronik glomerülonefrit (böbrekteki küçük filtrelerin iltihaplanarak yaralanması)

-Polikistik böbrek hastalığı (böbrekte çoklu tümör oluşumu) yer almaktadır.

Böbrek Nakli Yöntemi

Kadavradan böbrek nakli ve canlıdan böbrek nakli olmak üzere 2 çeşit böbrek nakli yöntemi mevcuttur.

Böbrek Nakli Ameliyatlarında Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi): Robotik cerrahi yönteminde ameliyat hastanın karın duvarında açılan kesilerle hedef anatomiye gönderilen robotik kollar üzerinden gerçekleştirilir. Kesilerden biri operasyon odasındaki monitörlere gönderen kamera için kullanılır. Cerrah, konsolunu kullanarak robotik enstrümanları yönetir. Böylelikle açık operasyonlarda insan eliyle ulaşamayacağı alanlara ulaşır ve insan eliyle yapamadığı manevraları yapma şansına sahip olur. Çevre dokulardan ayrılmış olan böbrek vücuttan çıkarılarak böbrek nakli operasyonunun ilk aşaması yani alıcıdan böbreğin çıkarılması işlemi sonlandırılır. Alınan böbrek alıcının vücuduna yerleştirilir. Böylelikle böbrek nakli gerçekleşmiş olur.

Açık Cerrahi: Laparotomi de denilen açık cerrahi yönteminde böbrek nakli işlemleri alıcının ve vericinin ilgili böbreğinin tarafında açılan büyük bir kesiden gerçekleştirilir. Ameliyatı açık cerrahi aletleriyle gerçekleştirir. Açık cerrahinin sağladığı en büyük avantaj cerrahın dokuları hissederek ameliyatı gerçekleştirmesidir.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi): Laparoskopik böbrek nakli ameliyatı laparoskop adı verilen bir kameranın sağladığı 2 boyutlu görüntü rehberliğinde uzun, ince ve düz laparoskopik aletlerle yapılır. Laparoskopik böbrek nakli ameliyatları da hastada açılan birkaç küçük kesiden gerçekleştirilir.

#Böbrek Nakli Ameliyatında Robotik Cerrahi #Böbrek Nakli Ameliyatlarında Kullanılan Cerrahi Yöntemler #Böbrek Nakli Yöntemi #Böbrek Yetmezliğinin Sebepleri