Böbreküstü Tümöründe Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 18, 2020

Böbreküstü bezlerinin diğer adı adrenal bez, sürrenal bezdir. Böbrelerin üstünde bulunurlar endokrin sistem hormonlarını üretirler. Böbreküstü bezlerinin ürettiği hormonlar vücuttaki diğer organ veya hücrelerin aktivitesi üzerinde etkili olurlar.

Her iki böbreğin üst kısmında bulunan yaklaşık 10 gram ağırlığında sarımsı, hormonlar salgılayan böbreküstü bezleri korteks ve medulla olmak üzere iki bölümden oluşur.

Böbreküstü bezinde kontrolsüz çoğalan hücrelerin kitle oluşturmasına böbreküstü tümörü denilmektedir. Tümör kanserli ya da kansersiz olabilir. Kanserli tümör büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. İyi huylu bir tümör ise büyüyebilir fakat vücuda yayılmaz.Böbreküstü tümörü dışarıdan yani akciğer böbrek gibi başka organların metastazı (yayılması) sonucu da görülebilir.

Böbreküstü Bezi Tümörünün Nedenleri

Böbreküstü kanserine yakalanma riskinde bazı kalıtsal koşullar ile ailenin böbreküstü bezi kanseri geçmişi önemli rol oynar.

Böbreküstü Bezi Tümörünün Belirtileri

Böbreküstü tümörünün başlıca belirtileri şunlardır;

-Yüksek tansiyon

-Düşük potasyum seviyesi

-Kalp çarpıntısı, sinirlilik

-Endişe, panik atak hissi

-Baş ağrısı

-Aşırı terleme

-Diyabet

-Karın ağrısı

-Açıklanamayan kilo alma veya kilo verme

-Anormal kıl gelişimi ve sivilcelenme

-Cinsel organ değişiklikleri

-Anormal

Böbreküstü Bezi Tümörünün Tanı Ve Tedavisi

Böbreküstü bezi tümörü kan testi, idrar testi, ultrasonografi, MRI ve bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ile tespit edilebilir.

Tedavi seçenekleri, tümörün tipi ve evresi, olası yan etkileri ve hastanın tercihleri ve genel sağlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Böbreküstü bezi tümörü tedavisinde uygulanan genel yöntemler hormon tedavisi, kemoterapi, radyasyon tedavisi ve cerrahi yöntemlerdir.

Böbreküstü Bezi Tümörü Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi): Hastada açılan birkaç küçük kesi ile gerçekleştirilebilen robotik böbreküstü bezi ameliyatında cerrah hastaya 3-4 metre mesafede bulunan konsolunda 3 boyutlu görüntü rehberliğinde ameliyatı gerçekleştirir. Robotik cerrahi ameliyatında hastanın günlük aktivitelere dönme süresi oldukça kısadır.

Açık Cerrahi: Böbreküstü bezi tümörünün büyük ebatlarda olduğu durumlarda önerile açık cerrahi ameliyatında cerrah kaburganın altına veya hastanın vücudunun kenarlarına büyük kesiler açar. Cerrah bu kesiler yoluyla böbreküstü bezlerine ve onlara bağlı damarlara ulaşır, çevre dokularla bağlantısı kesilen böbreküstü bezleri vücuttan çıkarıldıktan sonra hastada açılan büyük kesi kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Laparoskopik Cerrahi(Minimal İnvaziv Cerrahi): Tümör boyutunun küçük olduğu durumlarda kullanılabilen bu yöntemde özel aletler kullanılarak, ışıklı bir kameranın sağladığı 2 boyutlu görüntü rehberliğinde ameliyat gerçekleştirilir.

 

#Böbreküstü Bezi Tümörü Cerrahi Yöntemler #Böbreküstü Bezi Tümörünün Belirtileri #Böbreküstü Bezi Tümörünün Nedenleri #Böbreküstü Bezi Tümörünün Tanı Ve Tedavisi #Böbreküstü Tümöründe Robotik Cerrahi