Boğaz Ağrısının Nedenleri Farklı Olabilir!

Sağlık satlas Şubat 6, 2020

Soğuk havaların etkili olduğu kış aylarında boğaz enfeksiyonu ve boğaz ağrısı şikayetleri yaşayan kişilerin sayısında oldukça fazla artış yaşanmakta. Bu boğaz ağrıları farklı nedenlerden kaynaklanmakta.

Boğaz ağrısı viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. En yaygın bakteri ise streptokok piyojenendir.

Boğaz Ağrısı Ve Bademcik Şişmesinin Belirtileri

Boğaz ağrısı bademciklerin şişmesi nedeni ile yaşanabilmektedir. Boğaz ağrısı bademcik şişmesi sonucu yaşanıyor ise aşağıdaki belirtilerin bir ya da bir kaçı görülmektedir. Belirtiler ise şunlardır:

– Boğaz ağrısı ve yutkunma sırasında ağrı

– Baş ağrısı ve kulak ağrısı

-Ateş

– Öksürme

– Bademciklerin kızarıklığı

– Bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama

– Boğazdaki kabarcıklar veya ülserler

– İştah kaybı

– Boyun veya çene bölgesinde şişmiş bezler

– Ağız kokusu

Boğaz ağrısı eğer beraberinde bademcik şişkinliğini getirirse bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyonun yayılmasının yanı sıra yakalanmasını önlemek için koruyucu önlemler almanız gerekmektedir.Özellikle tuvaleti kullandıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerinizi iyice ve sık yıkayın .Yemek veya mutfak eşyalarını paylaşmaktan kaçının.Boğaz ağrısı meydana geldiğinde, bademcik şişmesi teşhisi konduktan sonra diş fırçasını enfeksiyonla kirleteceğinden diş fırçasını değiştirin.

Boğaz ağrısının neden kaynaklandığını öğrenmek ve tedaviye başlamak için aile hekimi ya da kulak boğaz burun doktoruna görünmeniz gerekir.

#boğaz ağrısı #Boğaz ağrısı bademcik #Boğaz Ağrısı ve nedenleri