Boğmaca Hastalığı

Sağlık satlas Mart 19, 2021

Bulaşıcılık özelliği yüksek olan boğmaca hastalığı yeni doğan, süt çocukları ve yaşlılar için oldukça tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Bordatella pertussis bakterisinin sebep olduğu boğmaca, vücutta hızlı bir şekilde yayılarak akciğer başta olmak üzere tüm organlarda kalıcı hasara neden olabilmektedir.

Hapşırma ve öksürme ile etrafa saçılan damlacıkların havada kalması ile insandan insana bulaşan boğmaca hastalığı için 1940’lı yıllardan beri çocukluk çağında aşılar vurulmaktadır. Aşısının bulunmasına rağmen halen boğmaca hastalığı ölümlere neden olmaktadır.

Boğmaca, ilk bulaştığında nezle benzeri bulgular yapar. İkinci evrede çok şiddetli öksürüğe sebep olur. Üçüncü dönem de iyileşme dönemidir. Bir ay sürer. Ancak tedavi edilmezse özellikle bebeklerde ve yaşlılarda ciddi sağlık problemlerine hatta ölüme yol açabilen bulaşıcı bir hastalıktır.

10 yıllık koruma özelliği bulunan boğmaca aşısı yeni doğanın ikinci ayında doktorlar tarafından yapılması önerilir. Üçüncü ve dördüncü aylarda boğmaca aşısının ikinci ve üçüncü dozu yaptırılmalıdır.

Boğmaca Hastalığı Belirtileri

İlk olarak nezleyle benzer belirtiler taşıyan boğmacanın diğer belirtileri şunlardır;

-Şiddetli öksürük nöbetleri,

-Nefes darlığı,

-Dudak ve tırnak yatağında morarma,

-Hırıltılı nefes alma,

-Koyu balgam,

-Ateş,

-Hapşırık,

-Bulantı ve kusma.

Boğmaca Nasıl Bulaşır?

Enfekte olmuş kişinin öksürerek bakterileri dışarı saçtığı damlacıklarla yayılır. Hastanın yakınlarındaki kişiler bu damlacıkları nefes yoluyla alır ve onlarda boğmaca hastalığının taşıyıcısı olurlar. Boğmaca hastalığı bulaşıcılığı en yüksek hastalıklardan biridir.

Boğmaca Aşısının Uygulanması

Boğmaca aşısı üç farklı şekilde uygulanır. Bunlar;

– Beşli karma aşı olan DTaP-İPA-Hib (difteri – tetanoz – aselüler boğmaca – inaktif polio – H. influenza tip b aşısı),

– Dörtlü karma aşı olan DTaP-İPA (difteri – tetanoz – aselüler boğmaca – inaktif polio aşısı)

– Üçlü karma aşı olan DTaP (difteri – tetanoz – aselüler boğmaca aşısı)

Boğmaca Hastalığının Tanı Ve Tedavisi

Öncelikle hastanın şikayetleri uzman tarafından dinlenir. Boğmaca, hastada öksürük varsa ek olarak da ateş, halsizlik, döküntü, deride morarma, kas ağrısı olmasa bile düşünülmesi gereken bir hastalıktır. Boğmacada teşhis için en önemli yöntem kültür alınmasıdır. Ayrıca boğazdan alınan sürüntülerde hastalık etkenini saptamak amacı ile bazı testler mevcuttur.

Boğmaca tanısı koyulan hastalar genellikle 2 hafta boyunca antibiyotikler ile tedavi edilirler. Antibiyotik ne kadar erken dönemde verilirse şikayetleri azaltmada hastanın tedavisinde o kadar etkilidir. Boğmaca tanısı koyulan bazı çocukların özellikle 1 yaşın altındaki hastanede yatarak tedavi edilmeleri gerekir. Bebeklerde yoğun bir tedavi gereklidir. Bebeğin öksürük nedeniyle beyninin oksijensiz kalmaması için, solunuma engel olunmaması için hastane yatışı gereklidir. Tedavide kullanılan ilaçların en büyük amacı bulaşıcılığı engellenmektedir.

#Boğmaca Hastalığı