Bursa Devlet Hastanesi

Bursa Devlet Hastanesi 1868 yılında şu anki binasının karşısına Ahmet VEFİK Paşa adıyla kurulmuştur. Ahmet VEFİK Paşa’nın ikinci Bursa Valiliği sırasında hastane geliştirilmiş ve 60 yataklı kapasiteye çıkarılmıştır. Çeşitli tarihlerde Bursalıların katkıları ile muhtelif ilaveler yapılarak kapasitesi genişletilen hastaneye 1904 yılında bahçe genişletilerek yeni binalar eklenmiştir.

Birinci Dünya Savaşında, Yunan işgali ile büyük ölçüde işlevini yitiren hastane; 1922 yılında esaslı bir tamir programı ile onarılmıştır. 1926’da kapasitesi 150 yatağa çıkarılmış, geniş bir doktor kadrosu oluşturulmuştur.

1947 bir heyet tarafından eşya piyangosu düzenlenmiştir. Piyangoya katılım bedeli 10 TL olup, ikramiye olarak Beşikçiler mevkiinde bir ev verilmesi kararlaştırılmış, piyangoya katılım büyük olmuş ve Bir milyon TL toplanmıştır. Bu para ile inşaata başlanılmış ve 1952 yılında bitirilerek hastane hizmete açılmıştır. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı Bursa Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

 

Bursa Devlet Hastanesi diğer bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayınız

112
Sosyal Medyada Paylaşın: