Çamaşır suyunun Temizlikte Doğru Kullanımı Nasıl Olmalı?

Corona Virüs nedeniyle son günlerde dezenfektan ürünleri ile çamaşır suyu kullanımında büyük bir artış yaşanmakta. Bu ürünleri doğru şekilde ve miktarda kullandığımız takdirde hastalıktan kurtulmamızda oldukça fazla yararı bulunmakta. Ancak fazlası oldukça zararlı…

Corona Virüsten korunmakta uzmanlar sosyal mesafe, el temizliği, maske ve eldiven kullanımı gibi önlemlerin oldukça önemlidir. Hastalıktan korunmak için özellikle dezenfektanlar, kolonya, alkol halk arasında çok kullanılıyor. Ancak ev temizliğinde kullanılan yoğun çamaşır suyu astıma neden olabiliyor.

Yapılan araştırma ve tetkikler sonucunda çamaşır suyu ve dezenfektan kullanımına bağlı küçük astım atakları yaşanabilmekte, bazı duyarlı kişilerde çok fazla miktarda kullanıma bağlı olarak kişinin akciğerlerinde ileri derecede sorunlar da yaşanabilmekte.

Hatta bazı aşırı derecede ve uzun süreli kullanımlarda zehirlenmelere yol açabilmekte. Özellikle çok yoğun çamaşır suyu ve bilhassa tuz ruhu ile karıştırıldığı zaman ortaya çıkan çok yüksek miktardaki klor gazına bağlı astım ataklarının tetiklenmesine neden olmakta, akciğerde nadir de olsa bir hasara yol açabilmekte.

Çamaşır Suyunun Doğru Kullanımı

Çamaşır suyunun az miktarda kullanılması, bilhassa temizlik yapacağı yerlerde çamaşır suyunu kullandıktan sonra ortamdan uzaklaşması, ortamın havalandırılması gerekir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın: