Çillerin Oluşum Nedenleri

Sağlık satlas Şubat 20, 2021

İnsanları genel olarak hoşlanmadığı bir durum olan çiller ve çillerin oluşum nedenleri oldukça merak edilen bir konudur. Bizim toplumumuzda sık görülmeyen çiller bazı toplumlarda sıkça görülmektedir.

İnsan cildi melanin denilen bir pigment üretmektedir. Bu üretilen pigment cildimize renk verir. Zaman içinde zararlı etkilerden korunmak için cildimizin üzerinde melanin birikir ve bu da bir süre sonra ciltte çillenmeye neden olur.

Bu durum daha çok cilt hassasiyeti olan kişilerde görülür. Bu kişiler genellikle açık ten rengine sahip olan sarışın ya da kızıl kişilerdir.

Çiller aslında vücudun savunma sistemidir. Çiller, iyi, huylu sınırları net, genellikle küçük boyutlu, kahverengi, lekelerdir. Melanin adlı maddenin çoğalıp, kümelenmesi ile oluşan çiller genel olarak genetik ve güneşe maruz kalma gibi nedenlerle oluşmaktadır.

Çiller yazın güneşin etkisinin artmasıyla daha da belirginleşir.

Çiller Kaç Yaşında Çıkmaya Başlar?

Çiller, çocukluk ve erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Çocukluk döneminde çıkan çiller, 2 ila 3 yaşından itibaren gözle görünmeye başlar. Çocuklarda görülen efelit tipi küçük çiller genellikle tedaviye ihtiyaç kalmadan ergenlik döneminden sonra kaybolur. Erişkinlikte ortaya çıkan çiller ise kendiliğinden kaybolmaz.

Çilleri Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Çillerden korunmak için ise yapılabilecek çok fazla şey yoktur. En basit ve etkili olan yöntem cildi nemlendiren, yumuşak ve pürüzsüz bir doku kazandıran, cildi yatıştıran, ciltteki renk dengesini sağlayan, güneş ışınlarına karşı koruyan, ciltteki kızarıklık ve lekeleri kapatan kremlerden yararlanmaktır. Tabi bu kremleri doktor kontrolünde ya da doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda var.

Ayrıca güneş ışınlarının en yoğun geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında güneşlenmekten ve solaryumdan kaçınılmalıdır.

Çillerin Oluşum Nedenleri

Çillerin oluşum nedenleri bir çok faktöre bağlıdır. Başlıca nedenleri ise şunlardır:

-Gen Yatkınlığı.( Özellikle birinci dereceden akrabalarınızda ya da gen aktarımı olabilecek kan bağınızın bulunduğu kişiler arasında kızıl saçlı, beyaz tenli, çilli kişiler yer alıyorsa bu durumların benzerleri sizde de görülebilir. )

-Güneş

-Ultraviyole Işınlar-Solaryum

-Yaşlılık

Çiller İçin Hangi Doktora Başvurulması Gerekir?

Çillerden şikayeti olanların Dermatoloji yani Deri Hastalıkları – Cildiye bölümüne başvurmaları gerekir.

Çillerin Tedavisi

Çillerin yok edilmek istenmesi halinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Ancak zaten hassas bir cilde sahip oldukları için bu durumla karşılaşan kişilerin bilinçsiz bir tedavi uygulamasına karşı son derece dikkatli olmaları gerekir. Çiller için oldukça yaygım olan tedavi yöntemleri ise şunlardır;

-Lazer Tedavisi

-Kriyoterapi

Çil hastalığını tedavi edecek doktor bul için tıklayınız