Cinsel İlişkide Hissedilen Ağrı

Sağlık satlas Haziran 12, 2019

Kadınların cinsel hayatlarını etkileyen problemlerin başında cinsel ilişkide hissedilen ağrı geliyor. Tıbbi ismi disparoni olan ağrı kadınları olumsuz yönde etkiliyor.

Cinsel birleşmede ve sorasında yaşanılan ağrı, acı, yanma, batma gibi her türlü rahatsızlık verici ağrılara, hislere ‘cinsel ilişki ağrısı’ (Disparoni) denilmektedir. Her 10 kadından 1’in de görülen oldukça yaygın bir sorundur.

Cinsel birleşmede hissedilen ağrılar iki kategoride değerlendirilir; vajina girişinde hissedilen (yüzeyel) ve kasık bölgesinde (derin) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu ki kategoriden en fazla karşımıza çıkan ise ‘yüzeyel disparoni’dir.

Sorun bazen ilk cinsel deneyim ile başlayabilir, bazen de sonradan ortaya çıkmış olabilir. Sorun psikolojik olabileceği gibi, fiziksel patolojilere de bağlı gelişebilir.

Evlilikte yaşanan eşe karşı öfke, kırgınlık, geçmişte yaşanılan olumsuz olaylar, uyarılmanın yeterince gerçekleşmemesi, cinsellikle ilgili bilgi ve tecrübe eksiklikleri, ön sevişmenin yeterince yapılmaması gibi durumlar vajinal kuruluk kişileri psikolojik olarak etkiliyor. Bu gibi nedenlere bağlı olarak da kişilerde cinsel ilişki ağrısı yaşanabiliyor.

Cinsel İlişkide Hissedilen Ağrının Tedavisi Mümkün Mü?

Tabiki mümkün. Öncelikle sorunun kaynağının bulunması gerekiyor. Sorun psikolojik mi yoksa fiziksel mi bunun bulunması gerekiyor. Psikolojik sorunlara bağlı cinsel ilişki ağrısı sorununda psikolojik tedaviler, jinekolojik nedenlilerde ise altta yatan organik patolojinin ortadan kaldırılması için gerekli tedaviler uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda sorun hem psikolojik hem de fiziksel nedenlerden olabiliyor. Bu durumda da hem fiziksel hem de psikolojik tedaviler birlikte uygulanmalı.

#Cinsel İlişkide Hissedilen Ağrı #Cinsel İlişkide Hissedilen Ağrının Tedavisi Mümkün Mü?