Çocuklarda MS Hastalığı

Görülme sıklığında artış yaşanan MS hastalığı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da karşılaşılan bir hastalıktır.

Dünyada 3 milyon ülkemizde ise 50 bin MS hastasının olduğu tahmin edilmekte ve bu sayı giderek artmaktadır. Hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir.

MS hastalığı merkezi sinir sisteminin sinir hücrelerinden çıkan ve akson olarak isimlendirilen uzantıları ile bunların çevresini saran miyelin kılıfının, bağışıklık sistemi hücreleri tarafından hasarlanması sonucu oluşur. Merkezi sinir sisteminin kontrolü altındaki tüm vücut bölgelerini etkilemesi ve hasarlanan beyin ve omurilik bölgelerinde iyileşmenin zaman zaman sertleşmeyle sonuçlanması nedeniyle ‘multipl skleroz’ yani ‘çoklu sertleşme’ meydana gelir.

MS’e yol açan nedenler henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak belli genetik özellikler, D vitamin eksikliği, viral enfeksiyonlar, canlı virüs aşıları, sigara, stres ve çocukluk çağı obezitesi tetikleyici nedenler arasında sayılabilir.

Çocuklarda MS Hastalığı ve Belirtileri

Çocuklarda MS hastalığının teşhisi, yetişkinlere göre biraz daha zordur. Ataklar halinde seyreden hastalığın belirtileri olarak kol veya bacaklarda güçsüzlük, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, yürümede zorluk ve dengesizlik, kol veya bacaklarda gerginlik artışı, görme kaybı, çift görme, vücutta uyuşma veya his kaybı sayılabilir. Ancak hastada bu belirti ve şikâyetlerin tümünün birden görülmesi gerekli değildir. Hatta çocuklarda genellikle sadece bir belirti görülebilmektedir.

MS hastalığının teşhisi için en kesin inceleme Beyin Manyetik Rezonans (MR) ile yapılan incelemedir. Bel suyu incelemesi tanı için gereken diğer bir incelemedir. Ayrıca ilave olarak, kan incelemelerine ihtiyaç duyulur.

Sosyal Medyada Paylaşın: