Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Anne ve babaların en çok düşündükleri konuların başında gelir çocuklarının beslenmeleri. Hatta çocukları sağlıklı ve iyi beslenmeleri için sevmedikleri sebze yemeklerini yapıp çocuklarıyla birlikte yerler.

Sağlıklı ve doğru beslenme büyüme ve gelişime katkısının yanı sıra çocukların zihin performansları üzerindeki olumlu etkisi yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

KAHVALTIYI ATLAMAYIN

Çocuklar hatta yetişkinler için önemli öğünlerden biri olan kahvaltıyı asla es geçmemeniz gerekmektedir. Obezite, özellikle güne kahvaltı ile başlamayan çocuklarda daha sık görülmektedir.  Kahvaltı yapan çocukların daha başarılı olduğu, derste konsantrasyon sorunu yaşamadıkları için karşılaştıkları problemleri daha kolay çözebildikleri, okul performanslarının fiziki performans da dahil olmak üzere daha uzun sürdüğü, dolayısıyla daha geç yoruldukları ve kas işlevlerinin daha iyi olduğu biliniyor. Ancak kahvaltı da simit ve poğaça gibi ağır hamur işi gıdalardan uzak durulmalıdır.

ARA ÖĞÜN ALIŞKANLIĞI KAZANMALARI GEREKİR

Fiziksel ve zihinsel performansın gün boyu en üst düzeyde tutulabilmesi, düzenli olarak ara ve ana öğünlerin tüketilmesi ile mümkündür. Çocuğunuzun hoşuna gidecek taze hazırlanmış bir sandviç, süt, ayran, taze ya da kuru meyve, sebze çubukları gibi alternatifler ile çocuğunuza ara öğün alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Akşam yemeklerini beraber yemeğe özen gösterin. Çocukların anne babadan sonra en çok örnek aldıkları kişiler öğretmenleridir. Öğünlerinizi beraber yapın ve çocuğunuza sağlıklı beslenme konusunda örnek olun.