Corana Virüsü Tehlikesi Yayılarak Devam Ediyor

Sağlık satlas Şubat 5, 2020

Son günlerde Dünya’da korku ve paniğe neden olan Corana Virüsü tehlikesi yayılarak devam ediyor.

Hastalığın ilk çıkış nedenleri hakkında çeşitli teoriler üretilen Corana Virüsü, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Diğer bulaşıcı hastalıklara göre daha çabuk bulaşan ve hızlı bir şekilde hastayı etkisi altına alan ölümcül virüs Corana virüsü en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Henüz Türkiye de herhangi bir vaka ile karşılaşılmamış olması halkı rahatlatsa da vatandaşların tedirginliği devam ediyor.

Corona Virüsü

Coronavirüs’ler insanları ve çok çeşitli hayvan türlerini enfekte edebilen RNA virüsleri insanlarda soğuk algınlığından pnömoni (zatüre)’ye kadar değişen çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar. Ancak 2002 yılından itibaren görülmeye başlayan yeni Coronavirüs türleri ise soğuk algınlığından farklı, adeta grip benzeri daha ağır seyirli solunum yolu enfeksiyonu ile kendini göstermeye başlamıştır. Bunlardan ilki SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirüs), (Ağır Akut Solunum Yetmezliği Sendromu) Coronavirüs enfeksiyonudur. Şubat 2003’de Çin’in Guangdong bölgesinde ortaya çıkmış olup çoğu Çin’den olmak üzere 5 kıtadan 33 ülkede 8000 kişiyi etkisi altına almış ve yaklaşık 800 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmiştir. Bir diğer yeni Coronavirüs enfeksiyonu da MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome korona virus) enfeksiyonudur. İlk defa 2012 yılında Suudi Arabistan’dan başlamış olup 2018’e kadar devam etmiş 5 kıtada 2229 olguda saptanmış 791 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de Hubei eyaletine bağlı 11 milyon nüfuslu Wuhan şehrinden bildirilen virüsün ise bugüne kadar hiç görülmemiş yeni bir Coronavirüs ile enfekte olduğu saptanmıştır. Hızla hastalık insandan insana bulaşarak hastalık 19 ülkede daha görülmek üzere olgu sayısı 8000’e bulaşmış ve hepsi Çin’de olmak üzere şimdiye kadar 170 kişi hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybedenlerin çoğunluğunda yaşlı hasta ya da kronik kalp, akciğer ve böbrek hastası, Parkinson ve Diyabet tanısı almış oldukları saptanmıştır.

#corona virüsü #corona virüsü nasıl öldürüyor #corona virüsüne