Diş Fırçalarken Yaşanan Diş Kanamaları

Sağlık satlas Kasım 6, 2019

Diş fırçalarken yaşanan diş eti kanamalarını ilk zamanlarda pek umursamayız zaman geçtikçe canımızı sıkmaya nedenlerini araştırmaya başlarız. Aslında ilk olarak umursamadığımız bu kanamalar büyük sıkıntıların bir işaretçisi olabilir.

Diş eti hastalıklarının yanıltan tarafı diş çürüğünde olduğu gibi herhangi bir ağrı ve sızının görülmüyor olması. Diş eti kanaması, diş eti hastalığınız olduğunu gösterir. Bu hastalığın nedeni diş taşı (tartar) ve yoğun plaktır.

Diş Eti Hastalıklarının Habercisi Diş Eti Kanamalarıdır

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi diş eti kanamalarıdır. Tedavi olunmaması durumunda dişlerde sallanma ve diş kayıpları meydana gelebilir. Diş eti kanamalarının ilk nedeni mikrobiyal diş plağıdır. Diş eti kanamalarını etkileyen diğer faktörler ise; sigara, hormonal değişiklikler, stres, genetik faktörler, diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığı, şeker hastalığı, uyumu iyi olmayan dolgu ya da kronlar, kötü beslenmedir.

Diş eti kanaması, ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Diş eti kanamalarını önlemenin tek yolu ağız hijyeninin düzenli olarak sağlanması, dişlerin günde iki defa doğru bir fırça ve doğru bir teknik ile fırçalanmasıdır. Ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası kullanarak dişlerin ara yüzeyleri temizlenmeli, beslenmeye özen gösterilmeli ve şekerli-yapışkan gıdalardan kaçınılmalıdır. En önemlisi de 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolü de unutulmamalı gerektiğinde diş yüzeyi temizlikleri yapılmalıdır.

#Diş Eti Hastalıkları #Diş Kanamaları