Dişe Takılan Mini Sensör Yediklerimizi Takip Etmekte Çok İşe Yarayacak

Genel satlas Nisan 23, 2019

Tufts Üniversitesinde bulunan mühendisler sayesinde bir mobil cihazla eğer dişe doğrudan monte edilirse kablosuz iletişim kurar ve glikoz, tuz ve alkolla ilgili bilgiler verebilir.Bu deneyi yapan araştırmacılar Advanced Materials Dergisinde yakında yayımlanacak araştırmalarda mini sensörlerin gelecekteki hallerinin yazacağı söyleniyor.

Bu araştırmadan önce diyetler için kullanılan veya Ağız koruyucular sürekli bozuluyordu ve yenilenmek zorunda kalınıyordu.Tufts üniversitesindeki Mühendisler daha iyi bir cihaz için araştırma yaptılar.Herhangi bir dişin şekline göre esneyebilen sadece 2mm x 2mm’lik bir sensör cihazı yapıldı

Sensörlör 3 katmandan oluşur dış katman besinleri emer ve bunun adına ‘’biyolojik tepki tabakası’’ 2 kare şeklinde altına benzeyen alt dış tabakalar üç katman hep beraber  radyofrekans spektrumunda dalgaları toplayıp duyu organlarımız gibi birbirine iletir.Gelen dalga sensörün algılayıcısına çarptığında (temas ettiğinde) küçük bir kısmı ayrılmış mavi rengi gözümüze aktarır.Bu yüzden sensör rengini değiştirebilir. Örneğin, eğer orta tabaka; tuz ya da etanola temas ederse, elektriksel özellikleri değişecektir. Bu da sensörün değişen yoğunlukta farklı bir radyo frekansı dalgaları spektrumunu emmesine ve iletmesine neden olacaktır.Bu şekilde besin ve analitlerin ne şekilde tespit edildiğini ve bunu nasıl ölçebileceğimizi sağlamış oluyor.

Frank C. Doble Tufts Mühendislik Profesörü Fiorenzo Omenetto: “Teoride, diğer kimyasalları hedeflemek için bu sensörlerdeki biyolojik tepki katmanını değiştirebiliriz. Ortak RFID (Radyofrekans Kimligi) teknolojisini, bir dişe, cilde veya başka bir yüzeye yapıştırılmış olsun, çevresi hakkındaki bilgileri dinamik olarak okuyabilen ve aktaran bir sensör paketiyle genişlettik.”

#diş sensör #diş sensörü diyet #diş sensörü zayıflama