Domuz Gribi Nedir?

Genel satlas Nisan 25, 2019

Tıp dilinde H1N1 gribi adı verilen domuz gribine İnfluenza A tipi virüs neden olmaktadır. Domuz gribi salgınlara yol açan bir solunum yolu hastalığıdır.

Bu virüse ” domuz gribi” denmesinin nedeni ise, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzemesi. H1N1 virüsü insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

Domuz gribi özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde daha sık görülmektedir. Domuz gribinden korunmak için aşı yaptırılmalıdır.

Domuz gribi gribi bulaşıcı mıdır?

Domuz gribinin mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri diğer mevsimsel gripler gibi insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Bu nedenle ellerin sık sık yıkanması gerekmektedir.

Domuz  gribinin belirtileri nelerdir?

İnsanlarda görülen domuz gribi belirtileri insan gribi belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Domuz gribinin başlıca belirtileri ise şunlardır;

-Titreme

-Ateş, boğaz ağrısı

-Kas  ve baş ağrıları

-Kuru öksürük, halsizlik,

-Bulantı, kusma, diyare (çocuklarda)

H1N1 gribi nasıl bulaşır?

H1N1 gribi mevsimsel gribe benzer yollarla, genellikle kişiden kişiye öksürük veya aksırık yoluyla bulaşır. Semptomlar görülmeden 1 gün önce ve hastalık görüldükten sonraki 7 gün ve daha sonraki günler bulaşabilir. Bu nedenle hastalıktan korunmak için ilk yapmamız gereken elleri yıkamak ve genel sağlığı korumaktır.

Domuz Gribi Tanısı

Domuz gribinin tanısı PCR yöntemi ile konulmaktadır. Test bu konuda özelleşmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Domuz  gribinin tedavisi

Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Tedavide oseltamivir ve zanamivir etkilidir.Ancak bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

#domuz gribi #domuz gribi belirtiler #domuz gribi belirtileri #domuz gribi ilacı #domuz gribi nedir #domuz gribi testi