Drone Aracıyla Ameliyat İçin Taşınan Böbrek Doğru Bir Şekilde Nakledildi

Genel satlas Haziran 16, 2019

Dünya Tarihinde Görülmemiş Bir Olay: Drone Aracıyla Ameliyat İçin Taşınan Böbrek Doğru Bir Şekilde Nakledildi.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından organ naklinin en hızlı biçimde yapılması üzerine çalışmalar sonucunda yeni bir yöntem test edildi ve sonuç başarılı oldu.

Maryland Üniversitesi’ne ait Drone (insansız hava aracı), organ nakli gerçekleşecek hastaya böbreği en hızlı ve güvenilir biçimde havadan ulaştırdı.

İlk kez Amerika Birleşik Devletleri tarafından  yapılan bu deneyin en güvenilir, en hızlı ve en ucuz yöntem olduğu belirtiliyor.

Organ naklinden sonra Böbreği takılan kişi  Baltimore’da sekiz yıldır diyalizle yaşayan 44 yaşındaki kadın durumunun eskisinden iyi olduğunu söyledi.

Özel olarak üretilen Drone Maryland Üniversitesi Tıp Okulu ve Maryland Yaşayan Miras Kurumu’nda üretildi.

Böbrek Ortalama 5 Dakikada Hastaneye Ulaştırıldı

Organ nakli en zor ameliyatlardan biri olduğu için zamanı çok iyi kullanmak gerekmektedir.Bu yöntemle uçaklarla gelen fakat yetişemeyen vakalar kalmayacak.

Drone, hastanede bekleyen hastaya ortalama 5 dakikada Böbrek teslim edildi. ABD’de Organ Paylaşımı Birleşik Ağı rakamlarına göre, bağışlayan kişilerden alınan organların yüzde  4’ü hastaneye geç varıyor.

Özel olarak üretilen Dron yanında yedek pervaneler, motorlar, bataryalar, güç dağıtım panosu, paraşüt sistemi ve güvenlik sistemi bulunduruyor.

2018 Yılında organ nakli için organ bekleyen ortalama 114 bin hastanelerde hasta bulunuyordu.

 

 

 

#Böbrek nakli drone #organ nakli drone