Ebola Salgınına Karşı Aşı Geliştirildi

Sağlık satlas Kasım 14, 2019

Yüksek ateşe yol açabilen, iç ve dış kanamalarla seyreden ve hayatı tehdit eden bir viral enfeksiyon olan Ebola hastalığı vakalarında ve ölüm oranlarında son yıllarda artış yaşandı.

1970’lerin ortalarında Orta Afrika’da ortaya çıkan Ebola virüsü, salgını için Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, “dünyanın Ebola ile savaşı kaybetmekte olduğunu” bildirdi.

Ölüm oranında artış ve salgının durdurulamaması nedeniyle yapılan araştırmalar hız kazandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD’li ilaç şirketi Merck tarafından geliştirilen ve Ervebo adını taşıyan aşı, Dünya Sağlık Örgütü’nün kalite, güvenlik ve fayda standartlarını taşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ön yeterlilik sürecinden geçen ve dünyanın ilk tanınan aşısı olan Ervebo’nun, lisanslı olarak 2020’nin ortalarında piyasada olması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan aşının, virüs nedeniyle 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde uzun süredir denenmekte olduğu ve yüzde 90’lık bir başarı elde edildiği açıklandı.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütün Başkanı Jeanne Liu, dünyanın Ebola salgınını kontrol altına almakta başarısız olduğunu, liderlerin ülkeler arasındaki bu tehdidi engelleyemediğini belirtti.

#Ebola Aşısı #Ebola Salgınına Karşı Aşı Geliştirildi