Egzama

Sağlık satlas Şubat 19, 2019

Alerji ve stres nedeniyle meydana gelen iltihabi bir hastalık olan egzama en çok karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir.

Cilt kuruluğu ve kaşıntıyla ortaya çıkan egzama, kuru ve hassas cilde sahip ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda görülür. Egzamalı cilt çok kurudur ve sabun ve şampuanlar da cildin kuruluğunu daha da artırır.

Egzamanın belirtileri

Egzama belirtileri her hastada aynı şekilde görülmese de genel olarak belirtiler şöyledir: eritem, dokuda kızarıklık, şiddetli kaşıntı, deride pullanma, kabuklanma, kepeklenme ve doku çatlaklarından gelen sızıntı gibi bulgular sayılabilir.

Egzamanın Nedenleri

Egzamanın bir takım tetikleyici faktörleri bulunmaktadır. Kullanılan ilaçlardan, cilde temas eden potasyum bikromat veya kozmetik ürünleri egzama nedeni olabilir.

Egzamanın Tedavisi

Akut egzama tedavisi, medikal olarak mümkündür. Haricen kullanılabilecek kremler ya da oral yöntemle alınabilecek kapsüller akut egzamanın tedavisinde kullanılır. Kimyasal hiçbir maddenin cilde temas etmemesi gerekmektedir. Özellikle deterjan, sabun ve parfümlerden uzak durulmalıdır.Asit özelliği fazla olan sebze ve meyvelerin (özellikle limon ve domates) egzamalı bölgeye temas etmemesi de önemlidir.

#Egzama #Egzamanın belirtileri #Egzamanın Nedenleri #Egzamanın Tedavisi