Epilepsi Hastalığı Nedir?

Genel satlas Nisan 18, 2019

Epilepsi halk arasında bilinen adıyla sara hastalığı, dünya nüfusunun yaklaşık %1’ini etkileyen bir hastalıktır. Epilepsi nöbetleri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak en fazla hastalıktan gençler ile yaşlılar etkilenir.

Kısa süreli bir beyin fonksiyon bozukluğu olan Epilepsi hastalığı beyin hücrelerinde geçici anormal bir elektrik aktivitesinin yayılması sonucu ortaya çıkar.

Epilepsi hastalığı kendini çeşitli türde nöbetlerle belli eden ve toplumdaki yaygınlığı genellikle gerçek oranlardan daha fazla olduğu tahmin edilen bir hastalıktır. Bunun nedeni ise birçok kişinin bu hastalığı saklamasıdır. Halbuki tedavi seçenekleri olan bu hastalığı saklamak hastanın tedavisine engel olmak anlamına gelir.

Epilepsi Hastalığının Nedenleri

Epilepsi hastalığı hiç bir neden olmadan ortaya çıkabildiği gibi, beyin ve beyin zarlarını etkileyen enfeksiyonlar, kaza ve travmalar, kanamalar, damar hastalıkları, beslenme bozuklukları, metabolik hastalıklar ve genetik bazı hastalıklarla ortaya çıkabilir. Genetik olarak geçebilen bazı epilepsi türleri akraba evlilikleri ile yaygınlaşabilmektedir. Günümüzde elektronik ortama aşırı maruz kalma da özellikle çocuklarda risk oluşturmaktadır.

Epilepsi Hastalığının Tanısı

Epilepside hastalığında tanı klinik ve Elektroansefalografi (EEG) ile belirlenir. Hastanın nöbetlerinin hasta ve yakınları tarafından tanımlanması önemlidir. Ayrıca hasta yakınlarının çekip doktora izlettirilen nöbet videoları tanısal anlamda çok katkı sağlamaktadır.

Epilepsi Hastalığının Tedavisi

Epilepsi hastalığında tedavi ilaç temellidir. İlaç tedavisinde en önemli nokta nöbetleri durdurmaya yönelik olarak seçilen ilaçların düzenli ve planlı kullanımıdır ki bu tedavinin başarılı olmasında en önemli etkendir. Her beş hastadan dördünde uygun ilaçlar seçildiğinde ve yeterli dozda alındığında nöbetler ortadan kalkmaktadır. Ancak ilaç tedavisi ile nöbetlerin kontrol altına alınamadığı, yaklaşık olarak hastaların yüzde yirmisini oluşturan, dirençli epilepsi grubunda ise epilepsi merkezleri tarafından uygulanan cerrahi tedavi ve pil tedavisi (Vagal sinir uyartımı) seçenekleri de uygulanabilmektedir.

#epilepsi hastalığı nedir #epilepsi hastalığı nedir belirtileri nelerdir #epilepsi hastalığı nedir kaç yaşında ortaya çıkar #epilepsi hastalığı nedir nasıl tedavi edilir #epilepsi hastalığı nedir tedavisi var mı