Firengi Hastalığı Nedir?

Tedavisi gerçekleştirilmediği takdirde problem yaratabilecek bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan Frengi hastalığının diğer bir adı da Sifiliz’dir. Firengi hastalığı cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir

hastalıktır.

Genital bölgeyle temas sonucu vücuttaki bir yaradan mikrop bulaşır. Anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür.

Frengi hastası olan hamile bir kadından doğmamış bebeğe geçen mikrop, bebeğin ölü doğmasına ya da erken doğum neden olarak hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Ancak çok nadir görülen bir durum olsa da frengi hastası bir kişinin kanının başka bir kişinin yarasıyla teması sonucu hastalık bulaşabilir.

Firengi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Firengi hastalığının belirtileri hastalığın evrelerine göre farklılık gösterir. Firengi hastalığı üç evreden oluşmaktadır.Hastalığın ilk evresi olan primer sifilizde bu yarayı görmek mümkündür.

Genellikle düzgün sınırlı, yuvarlak ve ağrısız yaralardır. Hastalığın ikinci evresinde çok şiddetli olamayan cilt kızarıklıkları, lenf düğümlerinde şişme ve ateş gibi sistemik semptomlar görülür.

Hastalığın sessiz kaldığı bir dönem olabilir. Bu dönemde hiçbir bulgu veya semptom yoktur. Son evre olan tersiyer sifiliz ilk bulaşmadan yıllar sonra ortaya çıkabilir. Bu evre hastalığın varlığında

ölüme kadar gidebilecek çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Kalp, beyin, gözler, sinir sistemi ve diğer tüm organlar etkilenebilir.

Frengi Hastalığının Tanısı

Frengi hastalığının tanısı kan testleri ve klinik belirtiler göz önüne alınarak konulur. Ayrıca hastada görülen çıban şeklindeki yaradan alınan parçanın mikroskobik incelenmesi sonucu bakterinin

varlığı ile tanı konur.

Frengi Hastalığının Tedavisi

Frengi hastalığının tedavisi doktorunuzun uygun bulduğu antibiyotiklerle ve ilaçlarla yapılabilmektedir. Ancak,birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı koymak çok önemlidir. Eğer frengi (sifiliz)

ilerlemişse, mikrobun etkilediği organlardaki hasarı geri döndürmek imkânsızdır.

Sosyal Medyada Paylaşın: