Gastrit

Sağlık satlas Şubat 21, 2019

Gastrit mide mukozasının bir çeşit inflamasyonudur (Yangı). Bu değişik etkenlerin yaptığı uyarı sonrasında beyaz kan hücrelerinin mukozada birikmesi anlamına gelir.

Genel olarak erişkinlerde görülen gastrit, sindirim rahatsızlığıdır. Gastrit çeşitleri kronik ve akut olmak üzere ikiye ayrılır.

Kronik türde gastritte hastalık ani bir şekilde oluşmaz. Zamana yayılır ve bu şekilde gelişim gösterir. Kronik gastrit türünde teşhis koymak daha güçtür. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla hastalık kronik bir hal alır, bakteri mideye yerleşir ve toksin salgılamaya başlar.

Akut gastritte ise hastalık kendini kanamalı olarak gösterir. Mide hastalıkları arasında sık rastlanan bir rahatsızlıktır ve kronik gastritten farklı olarak ani bir şekilde oluştuğu bilinir. Akut gastrit sebebiyle sindirim kanalının üst bölgelerinde kanamalar oluşur. Yaş grubu fark etmeksizin herkeste görülme ihtimali vardır.

Gastritin Nedenleri

-Sağlıksız beslenme,
-Sigara,alkol,
-Bakteriler,
-Ağrı kesici ve aspirin gibi asidik ilaçlar,
-Yaşın ilerlemesi,
-Stres,
-Böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, solunum rahatsızlıkları gibi birçok hastalık

Gastrit belirtileri nelerdir?

Gastritin belirtileri akut veya kronik oluşuna göre değişir. Akut gastritte karnın üst kısmında ağrı, gaz, geğirme, yanma, ekşime, bulantı ve kusma gibi bulgular görülürken kronik gastritte ağrı daha az belirgin olup yemek sonrasında şişkinlik ve dolgunluk hissi, erken doyma, bulantı hissi, geğirme, iştahsızlık ve ağızda kötü tat gibi dispeptik yakınmalar daha sık görülür.

Kronik gastritte ağrı belirginleştiğinde gastrit zemininde ülser veya başka hastalıkların gelişmiş olabileceği düşünülür. Aspirin ve antiromatizmal ilaçların kullanımı sonrasında oluşan akut gastritte gizli veya aşikar kanama oluşabilir.

Gastrit nasıl tedavi edilir?

Eğer suçlu bir bakteri ise veya bir ilaçsa ona göre tedavi belirlenir. Hastalığın tedavisi için harcanan süre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastalığın hangi evrede olduğu, nasıl etkiler bıraktığı gibi birçok faktör göz önüne alınarak tedavi süreci belirlenir.

#Gastrit #Gastrit belirtileri nelerdir? #Gastrit nasıl tedavi edilir? #Gastritin Nedenleri