Gaz Sancısı

Sağlık satlas Nisan 23, 2021

Gaz sancısı, besinlerin sindirimi esnasında bağırsak ve midede hava meydana gelmesi veya istemsiz olarak yutulan hava ile tüketilen gıdaların fermente olması sonucu, midede ve bağırsaklarda ki oluşan gazın atılamaması sonucunda oluşan durumdur.

Midede ve bağırsaklarda oluşan gaz sağlıklı bir şekilde dışarı atılamadığında birikir ve gaz sancılarına neden olur. Her yaş grubunda yaşayabilecek olan bu durum en fazla bebeklerde yaşanır.

Sancının şiddeti biriken gaz miktarına göre çeşitlilik gösterir. Gaz sancısı yetişkin bireylerde ciddi bir sağlık sorunu doğurabilir ama çoğu zaman görmezden gelinir.

Sağlıklı bir birey günde ortalama 13-21 kez gaz çıkarırken bebeklerde bu oran biraz daha yüksektir. Bebekler gaz sancısı çektiklerinde ayaklarını karınlarına doğru çekerler, kızarırlar, yumruklarını sıkarlar ve sanki canları çok fazla yanıyormuş gibi ağlarlar.

Gaz Sancısı Nedenleri

Gaz sancısına sebebiyet veren en yaygın nedenler şöyledir aşağıda yer almaktadır;

-Tüketilen yemeklerin içeriği (Fazla baharatlı ve yağlı besinler tüketmek)

-Hızlı yemek yeme ve lokmaları çiğnemeden yutma alışkanlığı.

-Hareketsiz yaşam tarzı.

-Beslenirken ya da nefes alışverişi yaparken istemsiz hava yutmak ve sakız çiğnemek.

-Ayak ve karın bölgesini üşütmek.

-Lifli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi.

-Herhangi bir besin maddesine vücudun gösterdiği reaksiyon

-Aşırı alkol ve sigara tüketimi.

-Uzun süre gaz çıkaramamak.

-Süt ve süt ürünlerinin gereğinden fazla miktarda tüketilmesi.

-Bağırsak ve sindirim sistemi sıkıntıları

Yetişkinlerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir sorusunun cevabı karmaşıktır. Öncelikle birey kendi beslenmesini test ederek gıdalardan hangisinin kendisine gaz yaptığını tespit edebilir ve diyetini buna göre düzenleyebilir. Ayrıca sindirimi kolaylaştıracağından bolca su tüketmek gaz sancısının önüne geçer.

Ayrıca gaz sıkışmasına ilaç tedavisi (doktor kontrolünde), sağlıklı beslenme, papatya ve zencefil gibi doğal çaylar iyi gelir. Gaz sıkışmasını önlemek için sırtınıza masaj yaptırabilirsiniz.

Gaz Sancısı İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir?

Gaz sancısı geçmeyen kişiler Gastroenteroloji bölümüne başvurmalılar.

Gaz sancısının denediğiniz her türlü yönteme rağmen devam etmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurup, gerekli testlerin yapılıp tedavinin bir an önce başlaması oldukça önemlidir.

#Gaz Sancısı