Gece Körlüğü Hastalığı

Sağlık satlas Aralık 26, 2020

Gece körlüğü hastalığı diğer adıyla niktalopi ya da tavukkarası, bir göz hastalığıdır. Gece körlüğü, aydınlığın az olduğu ortamlarda görme alanının ve görme keskinliğinin belirgin olarak azalması şeklinde tanımlanır.

Gece körlüğü hastalığı, tam anlamıyla körlük yaşanmaz. Ancak ışığın az olduğu ortamlarda görme alanının ve görme keskinliğinin belirgin olarak azalır. Örnek vermek gerekirse hasta, aydınlık bir günde dışarıda yürürken, kapalı loş ışıklı bir mekâna giriş yaptığında bir süre etrafını görmekte zorlanabilir.

Hastalık sonradan görülmeyen, kalıtımsal olarak sahip olunan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalı nadiren de olsa çocukluk döneminde ortaya çıkabilmektedir. Fakat genellikle kırklı yaşlara doğru görülmekte tedavi olunmaması durumunda görme kaybına yol açabilmektedir.

Gece Körlüğü Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın dışarıdan bakıldığında anlaşılması mümkün değildir. Bazı kişiler göz doktoruna gitmeden problemi anlamazlar. Hastalığın belirtileri genellikle şu şekilde ortaya çıkmaktadır;

-Hücreler özellikle karanlıkta nesneleri algılamakta güçlük çeker.

-Görme kaybı

-Karanlıkta görmekte ciddi problemler yaşama

-Sık sık görme bozukluğu sebebiyle nesnelere çarpma

-Görüş açısının daralması, yalnızca orta tarafa odaklanabilme

Gece Körlüğü Nedenleri Nelerdir?

Gece körlüğü şikayetine neden olan çeşitli sağlık sorunları mevcuttur. Bu sağlık sorunları şu şekilde sıralanabilir;

-Miyop (Uzağı görememe)

-Katarakt

-Diyabet

-Yaş

-A Vitamini Eksikliği

-Glokom (Göz tansiyonu)

-Göz tansiyonunda kullanılan bazı ilaçlar

– Güneşe maruz kalmak

-Keratokonus (Gözün kornea tabakasının şekil bozukluğu)

-Retinitis Pigmentosa (Hücreleri ilerleyici biçimde harap eden genetik temelli bir hastalık)

-Usher Sendromu ( Hem görme hem de işitme fonksiyonlarında bozulma yaşanmasına neden olur)

Gece Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Gece körlüğü testi ile hastanın retinasındaki pigment hücrelerinin kontrol edilir. Ayrıca test sırasında hastanın loş ışıktaki görüşü değerlendirilir.

Gece Körlüğü Teşhis Ve Tedavisi

Gece körlüğünün ortaya çıkmasında çeşitli hastalıklar rol oynayabildiğinden, etkin bir tedavinin yapılabilmesi, altta yatan sağlık sorunun doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Hastanın doktor tarafından ayrıntılı öyküsü alınarak, detaylı bir fiziki muayene yapılır. Ardından yapılan görme ile alakalı ölçüm ve tetkikler sonucunda altta yatan sağlık sorunu tespit edilir. Tedavi bu ölçüm ve tetkikler sonucunda çıkan nedene göre planlanır.

#Gece Körlüğü