Geniz Eti

Sağlık satlas Şubat 10, 2020

Çocukları ve nadiren de olsa yetişkinleri etkileyen geniz eti büyümesi sürekli tekrarlayan hastalıklar, bir türlü çözüm bulunamayan horlama şikayetleri ve nefes almada problemi gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Geniz eti, bebekleri ve çocukları hasta olmaktan korumaya yardımcı olmaktadır. Burun boşluğunun arka tarafında ve ağız çatısı üzerinde, yardımcı antikorların bulunduğu süngerimsi doku olan geniz eti, aynı bademcik gibi, zararlı bakteri ve virüsleri yakalayarak ve bağışıklık sistemini uyararak, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Çocuklar büyüdükçe, genellikle 5 yaşından sonra küçültmeye, işlevini yitirmeye başlar ve ergenlikte tamamıyla yok olur.

Geniz Eti Neden Büyür?

Bazı durumlarda, vücuda girmeye çalışan mikropla savaşırken, geniz eti dokusunda şişme meydana gelebilmekte, genellikle kendi kendine düzelmektedir. Ancak, bazı durumlarda tedavi ile şişkinliğe müdahale etmek gerekebilir.

Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri

Geniz eti büyümesinin belirtileri;
-Burun tıkanıklığı nefes almakta zorlanma.
-Sürekli ağızdan nefes almak ve nefes alırken ses çıkarma,
-Burundan nefes alırken zorluk çekme,
-Burun tıkalı gibi genizden ses çıkarma ve konuşma,
-Uyku apnesi,
-İştahsızlık ve büyüme geriliği,
-Uykuya dalmada zorluk ve horlama.
-Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü.
-Boyunda bezeler.
-Kulak problemleri oluşur.

Geniz Eti Tanısı

Geniş eti belirtileri var ise kesin geniz eti büyümesinin tanısı koymak için, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Öncelikle doktorunuz kulak burun boğaz muayenesi yapacaktır. Bazı durumlarda endoskopik yöntemle geniz eti muayene edilebilir ya da röntgen istenebilir.

Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti tedavisinde öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Eğer iltihaplanma sık sık tekrarlanıyorsa, geniz eti, artık koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar. Bu durumda ameliyatla alınmaları gerekir.

#Geniz Eti #Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri #Geniz Eti Neden Büyür? #Geniz Eti Tedavisi