Göbek Fıtığında Robotik Cerrahi

Sağlık satlas Şubat 24, 2020

Göbek fıtığı, göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkar. Boyutu bir fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişik ebatlarda olabilir.

Normalde göbek deliği içeri doğrudur ancak fıtık yaşanması durumunda dışarı doğru bombeleşen bir yapı oluşur. Oluşan bu yapıya göbek fıtığı denilmektedir. Bebeklerde daha sık karşılaşılan göbek fıtığı kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür.

Göbek Fıtığının Nedenleri

Göbek fıtığının nedenleri arasında obezite, ağır eşyaların itilip kaldırılması, daha önceki ameliyatlar, oturup kalma sırasında dikkatsiz ve hızlı olma, aşırı basınç, bel bölgesine fazla yüklenme, ağır yük kaldırma, siroz hastalığı, kabızlık, prostat ve hamilelik döneminde yaşanan birtakım sıkıntılar, hastanın ve ailesinin fıtık geçmişleri yer alır.

Göbek Fıtığının Belirtileri

Göbek fıtığının en önemli belirtisi göbek bölgesinde dışarıya doğru gelişen şişlik ve şekil bozukluğudur. Şişen bölgenin etrafında baskı hissi ve ağrı, mide bulantısı, kusma ve kabızlık gibi durumlar acil durum olarak nitelendirilir.

Göbek Fıtığının Tanı Ve Tedavisi

Genel olarak kasık fıtığı teşhisi için kasık bölgesinde şişlik olup olmadığını kontrol eden fiziksel bir muayene yeterlidir. Ancak fıtık belirtilerine benzeyen diğer hastalıkların varlığını kontrol etmek için görüntüleme testleri ya da idrar yolu enfeksiyonlarını kontrol etmek için idrar testi yapılabilir.

Kasık fıtığı hastanın günlük yaşantısını zorlaştırmıyor ise ameliyat edilmesi gerekmez fakat hayatı zorlaştıran fıtıkların tedavisinde cerrahi uygulanır.

Göbek Fıtığında Cerrahi Yöntemler

Robotik Cerrahi(Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi): Ameliyat hastada açılan birkaç küçük kesiden gerçekleştirilir. Cerrahın konsolda yaptığı tüm el hareketleri anlık olarak daha hassas ve daha keskin bir şekilde ameliyat bölgesine iletilir. Kesilerin küçüklüğü ameliyat sonrası hastanın iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini ve günlük aktivitelerini daha hızlı gerçekleştirebilmesini sağlar.

Açık Cerrahi: Lokal veya genel anestezi altında yapılabilen amliyatta, cerrah hastanın kasık bölgesinde bir kesi yapar ve çıkmış olan dokuyu karna doğru geri iter. Daha sonra zayıflamış bölgeyi diker ve açıklık kapatılarak operasyon sonlandırılır.

Laparoskopik Cerrahi (Minimal İnvaziv Cerrahi):Laparoskopik fıtık onarımı operasyonları hastanın karın bölgesinde açılan birkaç küçük kesiden gerçekleştirilir. Operasyon boyunca daha geniş bir alan sağlamak amacıyla hastanın karnı gaz yardımıyla şişirilir. Kesilerden birine küçük bir kamera yerleştirilerek cerrahın alanı görmesi sağlanır. Ameliyat sonunda hastalar normal aktivitelerine daha hızlı dönebilirler.

#Göbek Fıtığında Cerrahi Yöntemler #Göbek Fıtığında Robotik Cerrahi #Göbek Fıtığının Belirtileri #Göbek Fıtığının Nedenleri #Göbek Fıtığının Tanı Ve Tedavisi