Göz Kanlanması

Genel satlas Şubat 6, 2021

Hemen herkesin hayatında en az bir kerede olsa yaşadığı göz kanlanması birçok faktöre bağlı olarak yaşanabilmektedir. Birçok göz kanlanması bir süre sonra iyileşirken bazı göz kanlanmalarında doktora başvurulması gerekebilir.

Göz kanlanması, gözün beyaz kısmı ile göz yüzeyinde bulunan şeffaf tabakanın arasında bulunan kılcal damarların, aşırı genişlemesi ve kan toplaması sonucu yaşanır. Göz kanlanması her iki gözde olabileceği gibi sadece tek bir gözde de oluşabilir. Ancak tek gözde yaşanan kanlanmalar oldukça risklidir.

Oldukça geniş bir yelpazede yer alan göz kanlanmasının nedeni araştırılmalı ve altta yatan neden bulunmalı, tedavi edilmelidir.

Göz kanlanması sık görülen bir durum olsa da kanlanmaya eşlik eden, ağrı, kuruluk hissi, kaşıntı ve görme bozukluğunun eşlik etmesi önemli bir sağlık probleminin işaretçisi olabilir.

Göz Kanlanması Nedenleri

Gözün kanlanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Başlıca nedenleri şunlardır;

– Bilgisayara uzun süre ile bakmak,

-Klimalı ya da aşırı sıcak veya soğuk ortamlar bulunmak,

-Uzun süre bir yere odaklanmak,

-Yüksek basınç ile öksürmek,

-Uykusuzluk,

-Alerji,

-Göz kuruluğu,

-Göz tansiyonu,

-Göz içinde ve kirpiklerde oluşan iltihaplar,

-Gözde çıkan arpacık

-Yabancı cisimler,

-Soğuk algınlığı ve nezle,

-Hamilelik,

-Güneşe ve ultraviyole ışıklara uzun süre maruz kalma,

-Sigara ve alkol kullanımı,

-Sistemik hastalıklar göz kanlanmasına neden olabilir.

Göz Kanlanmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sabah uyanıldığınızda yüzünüzü soğuk su ile yıkama , uzun süreli bilgisayar kullanımında sıkça ara vermek, gözü UV ışınlarından korumak ve gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmek gözün kanlanmasını önleyebilir.

Göz Kanlanmasının Tedavisi İçin Hangi Doktora Başvurulması Gerekir?

Göz kanlanmasının tedavisi için göz doktoruna başvurulması gerekir.

Göz Kanlanmasının Tedavisi

Göz kanlanmasının tedavisi, kanlanmaya neden olan odak rahatsızlığın iyileştirilmesi ile gerçekleştirilir. Gözde meydana gelen kanlanmalar bazı hastalıkların belirtisi olabildiği gibi bazı alerjik reaksiyonlar ve iltihaplanmalar sonucu da ortaya çıkabiliyor. Kanlanmanın uzun sürdüğü, yayılım gösterdiği ve gözde aşırı ağrı hissedildiği durumlarda mutlaka muayene olunması gerekir.

Gözde kanlanmaya bağlı rahatsızlıkların tedavisi için hekimin önerisi doğrultusunda, göz damlası, antibiyotikli kremler ve oral ilaçlar kullanılabilir.