Göz Kapağı Şişmesi

Sağlık satlas Aralık 11, 2020

Birçok kişide yaygın olarak görülen göz kapağı şişmesi, zaman zaman alevlenen ve tekrarlayan ödem ve iltihaplanma ile karakterize olan bir hastalıktır.

Ağrılı veya ağrısız olarak görülen göz kapaklarının şişmesi, gözün hem alt hem de üst kapağını etkileyebilmektedir.

Genç kadınlarda daha sık görülen bir sağlık sorunu olan hastalık zamanla göz kapağında gerilme ve atrofi adı verilen dokunun incelmesine neden olmaktadır. Yıllar içerisinde tekrarlayan ataklar sonucunda göz kapağında sarkmaların yanında göz kapağında düşme de ortaya çıkabilir. Bu sarkmalar ‘Blefaroplasti” adı verilen göz kapak ameliyatı ile alınmaktadır.

Genel olarak üst göz kapaklarını etkiler, tek taraflı ya da iki taraflı olarak ortaya çıkabilir. Göz kapağı şişmesi, genellikle bir gün içinde kendiliğinden geçer. Şişmeye kaşıntı veya acı gibi sorunlar eşlik ediyorsa sorunun nedeni daha ciddi bir hastalık olabilir.

Göz Kapağı Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağı birçok nedenle şişer. Ödem ve iltihaplanma başlıca nedenler arasında yer alır. Diğer nedenleri ise şunlardır;

-Alerji

-Böcek ısırığı

-Arpacık

-Uykusuzluk

-Pembe göz (konjonktivit)

-Bazı kronik hastalıklar

-Travma veya yaralanma

-Kist

-Alkol

– Kozmetik ürünler

Göz Kapağında Şişmelere Neden Olan Hastalıklar

Göz kapağı şişmesinin nedeni bazı vakalarda hastalıklardır. Göz kapağını şişmesine neden olan hastalıklar; endokrin, böbrek, tiroid hastalıkları, metabolik sorunlar (diyabet, insülin direnci), üst solunum hastalıklarıdır.

Göz Kapağının Şişmesi İçin Evde Tedavi Yolları

Göz kapağında şişmesi, ödem (sıvı tutulması), alerji, yorgunluk, stres veya uykusuzluk nedeniyle oluşan bu sorunu evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile kendiniz tedavi edebilirsiniz. Temiz bir bezi soğuk suyla ıslatıp gözlerinize kompres yapın, kontakt lens kullanıyorsanız çıkarın, soğutulmuş siyah çay poşetlerini gözlerinizin üzerine koyun ya da ödemi azaltmak için geceleri başınızın altına fazladan bir yastık daha koyarak uyuyun.

Göz Kapağı Şişmesinin Tedavisi

Göz şişmesi eğer bir alerjiden kaynaklanıyorsa, antihistamin göz damlaları veya ağız yoluyla alınan alerji ilaçları problemi dindirecektir. Göz nezlesi veya oküler herpes gibi enfeksiyonlar nedeniyle göz kapağında şişme yaşanıyorsa hastaya antivirüs veya antienflamatuar göz damlaları veya merhemler iyi gelecek ve antibiyotikler enfeksiyon durumunda işe yarayacaktır.

#Göz Kapağı Şişmesi