Grip

Sağlık satlas Şubat 15, 2019

Çocukluk dönemimde sık sık tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonu olan grip bahar ve kış aylarında daha fazla yaşanmaktadır.

Pek çok virüsün neden olduğu grip öksürme sırasında etrafa sıçrayan damlacıklarla,havanın solunması ya da eşyaların ortak kullanılması sonucu bulaşır.

Gribin Belirtileri

Gribin belirtileri ise ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kas ve eklemlerde ağrı, karın ağrısı, titreme, gözlerde kızarıklık, öksürük bulantı, kusma bazen ishaldir.

Gribin Tedavisi

Grip ciddi bir hastalıktır, ölüme neden olabilir. Küçük süt çocukları, yaşlılar, bağışıklık sistemi bozuk olanlar, gebeler hastalık ciddiyeti taşıyan riskli grupları oluşturur.Grip olan kişiler istirahat etmeli bol sıvı gıdalar ve c vitamini almalıdır. Hasta şikayetlerine göre doktorun verdiği semptomatik ateş düşürücü, gerekirse öksürük şurupları ile antiviral ilaçlarla tedavi edilir.

Gripten korunmanın temel yolları hijyene dikkat edilmesi, el yıkama alışkanlığın olması, beslenmeye dikkat edilmesi, ev ortamlarının yeterince havalandırılması olarak sıralanabilir.  Grip aşısı da korunmada etkin olan bir yöntemdir.

#Gribin Belirtileri #Gribin Tedavisi #Grip