Havuz Yerine Denizi Tercih Edin

Genel satlas Haziran 13, 2019

Bunaltıcı yaz sıcaklarının başladığı şu günlerde tatil arayışları başladı. Kimi deniz tercih ederken kimisi tercihini havuzlardan yana kullanıyor. Uzmanlar girilen havuzun veya denizin temizliğinden emin olunması konusunda uyarı da bulundu.

Vatandaşların girdiği havuzların ve denizin temizliğinden emin olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunan uzmanlar bulaşıcı hastalıklara dikkat çekti.

Denizler Havuzlara Göre Daha Güvenli

Denizlerde havuzlara göre daha güvenli olduğunu mikrop kapmanın havuzlara oranla daha zor olduğu belirten uzmanlar sıcak ile artan terlemenin yaz aylarında mantar üremesini kolaylaştırdığını genital mantar enfeksiyonları, bakteriyel vajinit, molluscum cantagiosum ve trikomonas enfeksiyonlarına neden olduğunu belirtiyor. Ayrıca iyi temizlenmeyen havuzlardan tifo, hepatit A ve E, cryptosporidum, kolibasili, giardia, shigella, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile mantar, uyuz, impetigo gibi deri hastalıkları da bulaşabilmektedir.

Hangi Durumlarda Denize Girilmemeli

Deniz suyu tuzlu olduğu için mikropların yaşaması daha zordur ancak denizlerin çeşitli çevresel faktörler ve atıklar nedeniyle girilmemesi gerektiği durumlar yaşanabilmektedir. Örneğin kirli, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizlere girilmemesi gerekir.

Havuzlardan Bulaşan Hastalıklar

Havuzlardan bulaşan hastalıklar daha çok ıslak mayoyla beklemek, yeterince kurulanmamak, üşümek, sık çamaşır değiştirmemek, temiz olmayan havuzların ve hijyenik olmayan tuvaletlerin kullanılması, naylondan imal edilmiş ve dar olan kıyafetler nedeniyle oluşur. Bulaşıcı hastalıkların enfeksiyonların yerleşmesinde önemlidir. Islak ve nemli ortamlarda mantarlar, üremelerini artırarak kaşıntı, peynir kesiği tarzında beyaz akıntı, kızarıklık, genital bölgede yanma ve tahriş hissi meydana getirirler.

#Denizler Havuzlara Göre Daha Güvenli #Hangi Durumlarda Denize Girilmemeli #Havuz Yerine Denizi Tercih Edin #Havuzlardan Bulaşan Hastalıklar