HIÇKIRIK VE NEDENLERİ?

Sağlık satlas Nisan 4, 2019

Diafragmayı etkileyen sinirin uyarılması ile oluşan hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğun birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur ve bu sırada bir ses duyulur. Bu kasılmalar 2-6 saniyede bir tekrarlanabilir.

HANGİ DURUMLARDA HIÇKIRIK İÇİN DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Hıçkırık, çoğunlukla kısa süreli ve zararsızdır. Aşırı yemek yediğimizde, aşırı güldüğümüzde, sigara ve alkol kullanıldığında ya da acı yiyecekler tüketildiğinde diyafram uyarılır ve hıçkırığa neden olur. Ancak bazı durumlarda, hıçkırık önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Özellikle 48 saatten uzun süren hıçkırıklarda, muhakkak doktora başvurulması gerekir

Hıçkırık bazen sık tekrarlayabilir, uzun sürebilir. Hıçkırık 2 gün-1 ay arası sürerse inatçı, 1 aydan uzun sürerse dirençli hıçkırık olarak tanımlanır.

HIÇKIRIK REFLÜ BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

Ancak sebepsiz sanılan ve uzun sürebilen ve sık tekrarlayan hıçkırıklar reflü belirtisi olabilir.Herkesi zaman zaman hıçkırık tutabilir fakat reflüsü olan hastalarda daha sık ve uzun süreli görülür. Bu hastalık beslenme tarzı ile yaşam alışkanlıklarına özen gösterildiği ve ihtiyaç duyulduğunda ilaç tedavisine devam edildiği sürece genellikle kontrol altında tutulabiliyor.

Hıçkırık, çoğunlukla kısa süreli ve zararsızdır. Aşırı yemek yediğimizde, aşırı güldüğümüzde, sigara ve alkol kullanıldığında ya da acı yiyecekler tüketildiğinde diyafram uyarılır ve hıçkırığa neden olur.

#devamlı hıçkırık nedenleri #durmayan hıçkırık nedenleri #geçmeyen hıçkırık nedenleri #hıçkırık nedenleri