İdrar Yolu Enfeksiyonu Böbrek İltihabına Yol Açabiliyor

Sağlık satlas Kasım 5, 2019

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha sık karşılaşılan sorunların başında geliyor. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmez ise böbrek iltihabına neden olabiliyor.

Böbrek iltihapları ateş, titreme, sık sık idrara çıkma, bulantı, kusma, sağ veya sol yan ağrısı, kanlı veya bulanık idrar, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösteren böbrek iltihabı mesanede başlamakta daha sonra bakterilerin üreterler aracılığı ile böbreğe ulaşarak böbrek iltihabına ve ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Hamile Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyon Riski Daha Fazla 

Gebe kadınlarda büyüyen rahmin üreterler üzerine baskı yapması sonucu idrar akımını yavaşlatması nedeni ile mesane ve böbrek iltihabı gelişme riski oldukça yüksektir.

İdrar yolu enfeksiyonun da bol su tüketilmesi, yüzmek için girilen havuz ve deniz suyunun temiz olduğundan emin olmak, genital ve anal bölge temizliğine dikkat etmek, kadınların taharetlenme esnasında önden arkaya doğru temizlik yapması, cinsel ilişki sonrasında idrar yapmak, bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırabileceği için sperm öldürücü özelliğe sahip kondom veya vajinal diyaframların kullanılmaması, gereken sıklıkta banyo yaparak beden temizliğine dikkat edilmesi, istirahat etmek, mesanenin tam boşalmasını sağlamak için çömelmek yerine oturarak idrar yapmak iyileşme sürecine katkı sağlar.

#Böbrek İltihabı #İdrar Yolu Enfeksiyonu