İdrar Yolu İltihaplanmaları

Sağlık satlas Şubat 15, 2019

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur.

İdrar yolları ile ilgili enfeksiyonların özellikle çocuk, hamile, ileri yaştaki kişilerle, diyabet gibi kronik hastalıklara sahip kişiler için daha fazla risk teşkil etmektedir. Özellikle havaların düzensizlik gösterdiği bahar aylarında idrar yollarında iltihaplanmalarına daha sık rastlanılmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için öncelikle çok su içilmelidir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişiler için ise idrar rengi çok önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonuna yatkınlığı olan kişiler idrar renklerinin hep açık olmasına dikkat etmelidirler.

Bu sorunu yaşayan kişiler enfeksiyon mikrobunun kirli tuvaletlerden alındığını düşünmektedir ancak enfeksiyona neden olan mikroplar kişinin kendi vücudunda bulunan mikroplardır ve idrarı uzun süre tutmak idrar yolu enfeksiyon riskini artırmaktadır.

İdrar Yolu İltihaplanmalarından Korunmanın Yolları

İdrar yolu iltihaplanmalarından korunmak için dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise soğuğa maruz kalma veya üşümektir. Özellikle, ayak üşümesine ve ıslak mayo ile kalmamaya dikkat edilmelidir.

İdrar Yolu İltihaplanmalarının Belirtileri

İdrar yolu iltihaplanmalarında sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, bel bölgesinde ağrılar, ateş, kanama, anormal idrar rengi, idrarda güçlü ve kötü koku idrara acil çıkma ihtiyacı, idrar kaçağı gibi birtakım belirtiler karışımıza çıkabilir.

İdrar Yolu İltihaplanmalarının Tedavisi

İlk yapılacak şey doktora başvurularak uygun testlerin yapılması ve doktorun önerdiği tedavilerin ve ilaçların uygun şekilde, aksatmasız kullanılması olacaktır.

#İdrar Yolu İltihaplanmaları #İdrar Yolu İltihaplanmalarından Korunmanın Yolları #İdrar Yolu İltihaplanmalarının Belirtileri #İdrar Yolu İltihaplanmalarının Tedavisi