İhmal Edilen Skolyoz(Omurga Eğriliği) Rahatsızlığı Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olabiliyor

Sağlık satlas Kasım 13, 2019

 

Omurganın yana doğru eğriliğinin 15 derece üzerinde olmasına skolyoz yani omurga eğriliği denilmektedir.

Skolyoz yani omurga eğriliği rahatsızlığın çok değişik tipleri var. Bunlardan bir tanesi, anne karnında meydana gelen bir takım problemler sonrası ortaya çıkan konjenital yani doğuştan gelen skolyozdur. En sık görülen bir diğeri ise sebebi bilinmeyen diye adlandırılan idiopatik skolyozdur. Bu tip skolyoz, her hangi bir hastalığa veya genetik faktöre dayandırılamamıştır.

İdiopatik skolyoz da, yaş aralıklarına göre 3 gruba ayrılmaktadır. İnfantil idiopatik skolyoz, yeni doğan ile 4 yaş arasında görülür. Jüvenil idiopatik skolyoz, 4 ile 9 yaş arasında görülür. Adelösan idiopatik skolyoz, 10 ile 18 yaşları arasında görülür.

Yaş gruplarına göre ayrılan skolyoz tedavileri bir birinden farklılık göstermektedir.

Bir diğer skolyoz rahatsızlığının ise nöromusküler skolyoz,  kas ve sinir hastalıkları sonucu ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de sıklığı ikinci sırada yer almaktadır. Erken yaşlarda kendini belli eder, hızlı ilerler ve ameliyat dışı tedavilere pek yanıt vermez. Son olarak ise dejeneratif skolyozdur. Bu erişkinlerde, 40-45 yaş üzerinde görülmektedir. Diğer skolyoz tiplerinden ayrılmasının sebebi ise, eğrinin çok yüksek derecelerde olmamasına rağmen ağrı ile kendini ön plana çıkarmaktadır.

Hastanın tedavisinde yaşı çok önemlidir. Hastanın yaşı ne kadar küçük ise cerrahiden o kadar uzak durmaya çalıyoruz. Ya da büyüme dostu cerrahiler tercih ediyoruz. Hastanın skolyoz derecesi 40 derecenin üzerine çıktığında ameliyat ile tedavi yöntemi uygulanmakta bunun haricinde korse ve bir takım egzersizlerle skolyozu takip edebiliyoruz.

Ancak skolyoz teşhis konulduktan sonra kilo kontrolü ile omurga sağlığına, oturma pozisyonundan günlük çalışma şartlarına kadar dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Skolyozu engellemek mümkün değildir.

 

#Omurga Eğriliği #Skolyoz