İskemi Nedir?

Sağlık satlas Haziran 2, 2019

Kalbin oksijen gereksinimini koroner akım miktarı karşılayamaz ise kalp kasında beslenme bozukluğu yani iskemi ortaya çıkar. Bazı kişilerde belirti veren hastalık bazı kişilerde ise bulgular gizli olabilir. Genel istatistiklere göre, bulgu vermeyen grup vakaların yaklaşık % 75’ini, bulgu verenler ise % 25’ini oluşturur.

Kalp nakillerinde tüm sinirsel yollar kesildiği için daha sonraki dönemde gelişen koroner bozukluklarında sessiz iskemi gelişmektedir. Sessiz iskemili hastalarda da diğer koroner problemi olan vakalardaki gibi benzer teşhis ve tedavi prensipleri uygulanmaktadır.

İskeminin belirtileri çoğunlukla dinlenirken ortaya çıkar. Tipik olarak göğüs ağrısı bulguları verir.

İskemi Belirtileri

Halsizlik, terleme, kusma, sağ ve sol göğüs ağrısı, kollarda ağrı ve nefes alma güçlüğü, göğüs ağrısı iskeminin belirtileri arasında yer alır. Ancak ani ölüm riskini de beraberinde getirebilen sessiz iskemi belirti vermez. Sessiz iskemi diyabet hastaları ve yaşlılarda daha sık görülüyor.

İskemik Kalp Hastalığı Kimlerde Görülür?

50 yaş altı kadınlar ve sigara içenlerde daha fazla görülür ayrıca, diyabet yani şeker hastalarında, yaşlı hastalarda, kalp nakli yapılan hastalarda daha fazla
görülür.

İskemik Kalp Hastalığının Tanısı

İskemi tanısı için hastaların kalp damarlarında darlıklar olabileceği şüphesi ile EKG, ekokardiyografi yani kalp ultrasonu, efor testi, kalp sintigrafisi gibi incelemeler yapılır.

İskemik Kalp Hastalığının Tedavisi

Yapılan testler sonucunda darlık tespit edilen hastalardan uygun olanlarda, kalp damarları balon ve stent gibi yöntemlerle açılır. Cerrahi işleme uygun olan hastalarda, kalp damarına bypass operasyonu yapılır.

#İskemi Belirtileri #iskemi nedir kısaca #iskemi nedir ne demek #iskemik nedir tedavi