Kabakulak Hastalığı

Genel satlas Nisan 22, 2019

Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, tükürük bezlerinin, özellikle kulak altı bezlerinin iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalıktır.

Kulağın alt tarafında şişlik oluştuğu için hastalığa kabakulak denilmektedir. Genel olarak kabakulak çocukluk çağında görülür, ancak hastalığı çocukluk çağında geçirmemiş yetişkin kişilerde görülebilir.

Genel olarak, kış ve bahar aylarında daha çok görülen kabakulak solunum yoluyla aynı ortamda bulunulmasıyla insandan insana bulaşır.

Kabakulak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bazı hastalarda belirti vermeyebilir ancak genel olarak belirtileri kulak çevresinde ağrı hissedilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Karnın altında ağrı, kusma, ateş ve halsizlik, yutkunmada güçlük ve boğaz ağrısı en yaygın kabakulak şikayetlerinin başında gelmektedir.

Kabakulak Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kabakulak enfeksiyonu, hastanın öksürmesi, hapşırması ve konuşması ile havaya atılan virüslerin sağlam kişilerin solunum yolundan girmesiyle bulaşır. Hasta kişilerin kullandığı bardak, çatal, kaşık gibi eşyaların kullanılması ile de virüs yayılabilir.

Kabakulak Teşhisi Nasıl Konulur?

Kabakulaktan şüphelenen kişide doktor tarafından yapılan muayenede Parotis bezlerinin etrafında şişlik tespit edilirse kabakulak teşhisi konulmaktadır.

Kabakulak Tedavisi

Kabakulağın tedavisi yoktur ancak bazı rahatlatıcı uygulamalar ile kulak çevresine sıcak olarak kompresler uygulanabilir. Hastanın bol bol su içmeli ateş ve ağrı için doktorun verdiği ilaçları kullanmalıdır.

Hastalar yatak istirahatine alınmalı ve en az iki hafta diğer kişilerden ayrı tutulmalıdır. Hastalar, ağrı sebebiyle katı gıdalar alamazlar, sıvı gıdalarla beslenmelidir.

#kabakulak hastalığı #kabakulak hastalığı belirtileri #kabakulak hastalığı nasıl anlaşılır #kabakulak hastalığı nasıl bulaşır #kabakulak hastalığının tedavisi